Čtyřiadvacetihodinovka na Nürburgringu je souhra příběhů. Takhle vypadal ten náš

Přinášíme vlastní zážitky a fotogalerii z vytrvalostního závodu 24h na legendárním Nürburgringu. Bylo na co koukat!

Na celém světě existuje jediný závodní okruh, na kterém může startovat více než 150 aut. Legendární závodní okruh Nürburgring letos znovu uvítal vytrvalostní závod ADAC Total 24h Rennen, který startoval 22. června 2019 v odpoledních hodinách. Na startovní rošt se postavilo celkem 156 vozů, které vytvářely fascinující podívanou.

Vítězům minulého ročníku, týmu Manthey Racing, se však nepodařilo obhájit první místo. S usilovným nasazením se drželi na první pozici až do chvíle, kdy několik hodin před koncem dostali penalizaci pět a půl minuty za rychlou jízdu pod žlutou vlajkou. Do čela se tak dostal tým Audi Sport Team Phoenix, který zvítězil s Audi R8 LMS. Během 24 hodin zvládli ujet 157 okruhů, s nimiž měli jedno kolo náskok nad druhými Manthey Racing.

Čtyřiadvacetihodinové vytrvalostní závody ale nejsou pouze o vítězích a poražených, ale o nespočtu malých příběhů, které vytváří obrovský závodní kolotoč. Okolo 25 kilometrů dlouhého okruhu probíhá nezastavitelná party, závodní týmy bojují na trati, ale pomáhají si a podporují se v zázemí. Dokonce sdílejí boxy. Být součástí 24h Rennen není podobné, jako například sledování Formule 1, ale i obyčejný divák nebo novinář se může zapojit do závodu.

Když jsme se okolo půlnoci nacházeli v okolí Karussellu, na lesní cestě se objevil Multivan týmu hledajícího nabouraného Mustanga. Byli jsme požádáni, zda bychom mohli pomoct a převezli bychom jednoho z jejich lidí k havarovanému autu, aby mu na okraji lesa vyměnili ohnutou poloosu a opravili další poškození návazné na vylomené kolo. Takovou příležitost nelze nevyužít!

Při sledování vytrvalostního závodu nikdy nevíte, co se stane následující minutu. I obyčejná zastávka v boxech se může změnit v šokující požár paliva, které při tankování cákne na rozpálené komponenty a požár se okamžitě rozšíří po celé karoserii. „RAUS! RAUS!“ Hasiči hasí auto, mechanici a další lidé utíkají z boxu a padají přes sebe, přičemž další rychle zavírá vrata, aby oddělil hořící auto od vnitřního zázemí. I tohle se nám přihodilo. Ohnivé peklo bylo naštěstí rychle zažehnáno a Lexus později dokončil závod.

Překvapením pro nás bylo, že ačkoliv má vytrvalostní závod na Nürburgringu slavné jméno, neúčastní se jej příliš známých lidí. Největší hvězdou na startovní listině byl jednoznačně „Morizo,“ který byl jedním z několika závodníků vystupujících pod pseudonymem. Vymyšlené jméno ukrývalo skutečnou identitu japonského závodníka, jímž byl Akio Toyoda, současný generální ředitel Toyoty, jenž tvořil čtvrtinu posádky zbrusu nové Toyoty GR Supra továrního týmu Gazoo Racing.

Akio Toyoda není dalším z vrcholných manažerů, který se ukrývá před svými zaměstnanci nebo je pozoruje s kamennou tváří. Poté, co se Suprou přejel cílovou čáru závodu, při naší přítomnosti poděkoval týmu za skvěle odvedenou práci, při oslavách se nechal polít nealkoholickým pivem, vyfotil se s námi a odešel dávat rozhovory dalším médiím.

Pokud si to chcete vážně užít, je sledování čtyřiadvacetihodinovky na Nürburgringu náročné. Dlouhé hodiny na nohou, časté přesuny mezi různými úseky trati a neustále hrozící nebezpečí, pokud jste závodu blíže než pouze na divácké tribuně. Takovou podívanou ale nevidíte denně, takže se vyplatí se tomu obětovat. Od konce závodu uběhlo už několik týdnů, pořád se cítíme trochu unavení po více než čtyřiceti hodinách bez pořádného spánku, ale neustále se nám honí hlavou to, co jsme mohli vidět a to, u čeho jsme mohli být blízko. Bylo to dechberoucí. Teď se pohodlně usaďte a vychutnejte si naší rozsáhlou galerii, kterou jsme pro vás nafotili.

Ferrari F50: Důstojný následník trůnu?

Uřvaný dvanáctiválec z F1, šestistupňový manuál, pohon zadních kol a hmotnost snížená, kam až to šlo. Ferrari F50 bylo čistokrevným supersportem.

Číst celé

Eduardo Weber: Slavný výrobce si zpečetil svůj osud spoluprací s fašisty

Italský inženýr Eduardo Weber byl průkopníkem ve výrobě dvojitých karburátorů. Spolupráce s italskými fašisty však znamenala jeho předčasný konec.

Číst celé

GTO versus GTO. Obstálo Ferrari proti Pontiacu v americkém testu?

Magazínu Car and Driver se nepodařilo sehnat vzácnější z vozů do srovnávacího testu, takže je jednoduše porovnali u stolu v kanceláři.

Číst celé

Chrysler navrhl sedm turbín pro pohon aut

Určitě jste slyšeli o Chrysleru Turbine Car, který byl poháněný turbínou, jak už jeho název vypovídá. Americká značka ale do vývoje technologie investovala daleko více času a peněz, než by se na první pohled mohlo zdát.

Číst celé

Gaylord Gladiator: Skvělé jméno pro kabriolet luxusnější než Rolls-Royce

Luxusní a technicky pokročilý kabriolet Gaylord Gladiator byl zhmotněným snem dvou bratrů. Sériovou výrobou ale bohužel zaměstnali společnost Zeppelin, výrobce slavné vzducholodě Hindenburg, která to ale s auty moc neuměla.

Číst celé

Prozradíme vám rozdíl mezi boxerem a plochým motorem

Ferrari v sedmdesátých letech označilo jeden ze svých motorů jako boxer, ale ve skutečnosti lhalo světu. Jaká je skutečná pravda ukrytá v útrobách typu Berlinetta Boxer?

Číst celé