BMW M340d xDrive Touring: To jediné auto, které k životu potřebujete

Zajímá vás, zda existuje auto, které je to jediné, které potřebujete k životu? Ano, existuje. BMW M340d xDrive Touring je dokonalý univerzál, který zvládá cokoliv.

Trojkový bavorák je moje srdeční záležitost. Jak jsem již mnohokrát říkal, schopnější kombinaci aby člověk pohledal, když chce auto úplně na všechno. Rozumně velké a praktické rodinné auto s luxusním nádechem, dynamickým zevnějškem a nenapodobitelnými jízdními vlastnostmi prostě umějí v Mnichově stále nejlépe.

Fanouška možná nepotěší postupná proměna z dokonalého sportovního stroje v poněkud unifikovanější produkt, u kterého je stále těžší uvěřit sloganu hlásající radost z jízdy, to ovšem platí hlavně pro benzinové varianty. U nafty je totiž všechno při starém.

BMW M340d je totiž stále tím dokonalým univerzálem, jakým vždycky bývalo. Dostalo navíc přídomek M Performance, který značí, že je opět o něco výkonnější a sportovněji laděný, navíc také úspornější, jelikož tradiční kombinaci vrcholného naftového šestiválce, osmistupňového automatu a pohonu všech kol doplňuje nově také mild-hybridní systém.

K celkovému výkonu 340 koní a točivému momentu 700 Nm přispívá pouhými 11 koňmi, výkon ale není zrovna tím, co by téhle silniční lokomotivě chybělo. Vyrazit vpřed s razancí, která zahýbe s nejedním žaludkem, by totiž uměla i bez něj.

Oceníte spíš nenápadné starty pomocí generátoru a nějakou tu uspořenou kapku nafty. Já jsem autem jezdil v průměru za osm litrů, což je vzhledem k podávané dynamice hodně slušná vizitka. Naopak někoho možná nepotěší nemožnost vypnout stop/start, existuje na to však fígl spočívající v přepnutí do sportovního jízdního režimu.

Já ovšem holduji spíše režimu Eco Pro, ve kterém se tenhle vlk přestrojí do roucha beránčího. Osmistupňový automat, který mimochodem řadí naprosto senzačně, začne motor téměř podtáčet, po puštění plynu začnete plachtit setrvačností a celkově se naladíte na pohodovou vlnu, na které si budete užívat nezměrného přepychu uvnitř.

Kombinace čokoládové karoserie se stejně vyvedeným interiérem se navíc krásně povedla a všechno podtrhuje modernistický design s digitálními budíky a skvěle rozvrženou kabinou. Trochu baculatý volant s množstvím tlačítek mi vyhovuje méně než dřív, naopak nízká pozice za volantem je stále stejně dokonalá.

Takže jakmile pořádně přitopíte pod kotlem, necháte se vtáhnout do řidičské nirvány, jak to umí jenom trojkový bavorák. Budete si užívat dokonale vyváženého podvozku a nekonečné trakce čtyřkolky, která je vyvážená s prioritou zadní nápravy, tak když budete trochu chtít, můžete se sklouznout s naprostou přirozeností.

Vzhledem k tomu, že tenhle cvalík váží dvě tuny, překvapí, s jakou lehkostí se protahuje oblouky. V zatáčkách nedá svoji nadváhu příliš znát, ale když se blíží vingl a musíte ukrojit nahromaděnou rychlost, která nikdy není zrovna malá, to potom nejvíce proklínáte všechnu tu nabobtnalou hmotnost vinou velkého motoru, čtyřkolky, automatu, mild-hybridu a bohaté výbavy.

To je asi jediná výraznější kaňka BMW M340d Touring, nicméně jí navzdory dokáže tenhle nenápadný rodinný expres svojí dynamikou v přímce a schopnostmi v zatáčkách překvapit mnoho ambiciózních vozidel. A jestliže řešíte dva litry sem, dva litry tam, naftová M340d dává oproti svému benzinovému protějšku, který stejně vzbudí jenom nepatrně větší emoci, dokonalý smysl.

Harakiri nad palubními kamerami

Před Vánoci jsme v našem čínštinářském kroužku zabředli do tématu palubních kamer, které si řidiči lepí na čelní sklo auta. Nechť diskuze započne!

Číst celé

Technologie: Letectví inspiruje autonomní auta

Technologický vývoj v oboru letectví a černé skříňky budou nezbytné pro úspěch aut bez řidiče.

Číst celé

Chceme tvou zpětnou vazbu

Čas plyne jako voda a web Temple of Speed je online už skoro dva měsíce. Nyní se obracíme na vás, čtenáře, s prosbou o zpětnou vazbu. Díky ní se nejen dozvíme, co děláme dobře a co děláme špatně, ale taky to, kdo jste vy a pro koho Temple of Speed vytváříme.

Číst celé

Mik Kehl: Génius řídících jednotek působil i v Česku

O jeho osobním životě nevíme nic. Google je na něho téměř krátký a informace kusé. Jeho kariéra z něj ale dělá jednoho z nejlepších úpravců planety, legendu v oboru.

Číst celé

Dan Gurney vyrazil proti nezdolným Jaguarům s Impalou. Rychle mu to zakázali

Stane se jen těžko, aby impala v divočině předstihla jaguára. Při automobilovém závodění v šedesátých letech se ale něco podobného vážně stalo.

Číst celé

Jak jsem se naučil meziplyn s dvojitou spojkou za volantem Hyundai i30 N

Nebyl jsem spokojený se svým řízením a zeptal se Petra ze Special Drive, jestli mě to naučí. Teď už konečně umím i meziplyn s dvojitou spojkou.

Číst celé