Aston Martin V12 Speedster: Exkluzivní limitka s dvanáctiválcem, ale bez čelního skla

Aston Martin V12 Speedster je nejnovějším dílem zkušených specialistů z individualizačního oddělení Aston Martin by Q.

Aston Martin informoval o blížícím se oficiálním odhalení nového Aston Martinu V12 Speedster, na kterém pracují specialisté z individualizačního oddělení Q by Aston Martin. Návrháři se při vývoji V12 Speedster inspirovali slavným závodním Aston Martinem DBR1, se kterým Carroll Shelby zvítězil ve čtyřiadvacetihodinovém závodě v Le Mans v roce 1959, a konceptem Aston Martin CC100 z roku 2013.

Britská automobilka zveřejnila teaser, ze kterého můžeme vyčíst, že vzácnému sportovnímu vozu bude chybět čelní sklo a zadní části bude dominovat spoiler ve tvaru kachního ocasu, tzv. „ducktail“. Interesantním prvkem designu se zdá i velký splitter ve spodní části předního nárazníku. Aston Martin V12 Speedster bude konkurencí pro již představené speedstery Ferrari Monza SP1 a SP2 a McLaren Elva.

Aston Martin uvádí, že V12 Speedster bude pohánět dvakrát přeplňovaný 5,2 litrový vidlicový dvanáctiválec o výkonu 690 koní a točivém momentu 700 newtonmetrů. Silný turbomotor bude součástí hnacího ústrojí typu transaxle s osmistupňovou automatickou převodovkou a pohonem zadních kol. Manuální převodovka nebude pro V12 Speedster dostupná.

Aston Martin říká, že vývoj Aston Martinu V12 Speedster zabral více než 12 měsíců. Dokončený vůz bude oficiálně představen na některém z letošních autosalonů, přičemž nejpravděpodobnější je březnová výstava v Ženevě. Kniha objednávek je zatím otevřená, ale můžeme očekávat, že se plánovaných 88 kusů prodá hodně rychle, takže pokud jeden kousek chcete, neměli byste se dlouho rozmýšlet.

Ferrari Dino bylo pomníkem zesnulého syna

Malé Ferrari, které v posledních letech zažívá boom mezi sběrateli. Jeho vznik je bohužel doprovázen hořkou pachutí ztráty milovaného syna.

Číst celé

Den Země: Nejlepší zelená auta na závodní okruh

Oslavujeme mezinárodní svátek Den Země trojicí nejlepších zelených aut, se kterými se nemusíte bát vyrazit na váš nejbližší závodní okruh. Nebo s nimi můžete vyrazit do Zeleného pekla, když už jsme u té zelené.

Číst celé

Peugeot 405 T16: Ukraden Afričany během Dakaru 1988

Peugeot 405 T16 navázal na úspěšné tažení předchozího typu 205 T16, ale účast v důležitém prvním závodě, jímž byla rally Paříž – Dakar ročníku 1988, zkomplikovala skupina zlodějíčků.

Číst celé

Isdera Imperator 108i: Supersport, který Mercedesu nebyl dost dobrý

Eberhard Schulz byl neobyčejným studentem techniky, jehož práce zaujala i samotné Porsche, ale Mercedes-Benz naopak ne.

Číst celé

Skrytá hrozba v motoru Jaguaru XK8. V čem je problém?

V motorovém prostoru Jaguaru XK8/XKR vyrobeného před rokem 2000 se ukrývá nebezpečné tajemství. Nikasilem ošetřené stěny válců totiž mohou znamenat problém.

Číst celé

Honda Civic Type-R EK9: Klenot ze Suzuky

Japonský hot hatch, který je i dnes stále vnímán jako rychlý vůz, jenž poslouží nejen na ulici, ale i na okruhu. Jeho první generace se na trhu objevila před dvaceti lety a byla více hardcore než současná pátá generace s označením FK8.

Číst celé