Aston Martin Ulster: Zvítězit v neděli, prodat v pondělí

Předválečný závoďák, který vznikl jako oslava vítězství továrního týmu v náročném závodě.

V dobách před uvedením ochranných rámů a dalších bezpečnostních prvků byl rozdíl mezi závodními a běžnými silničními auty takřka zanedbatelný. Majitelé řadící se k nadšeným řidičům brali svá auta o víkendech na nejbližší závodní okruhy, kde soutěžili s podobně smýšlejícími lidmi. Princip „zvítězit v neděli, prodat v pondělí“ byl důležitý pro malé značky, jakou byl na počátku třicátých let Aston Martin. Úspěch továrního týmu v závodě Ulster Tourist Trophy v Dundrodu roku 1934 inspiroval společnost z Felthamu, aby po něm pojmenovala svůj nový vysoce výkonný model – Ulster.

Vítězství na Tourist Trophy bylo dosaženo s nejnovějšími týmovými vozy, které se ale výrazně lišily od těch, jaké značka nasadila o pár měsíců dříve ve vytrvalostním závodě Le Mans. Stroje poháněné 1,5-litrovými motory využívaly přepracovaný podvozek, jehož rám už nebyl odlehčený otvory, jako tomu bylo při závodě ve Francii. Vozy byly zároveň vybaveny novým odpružením s tvrdšími pružinami, aby snesly větší zátěž během závodění. Rozměrné bubnové brzdy dovolovaly kompaktním závodním autům dostatečnou brzdnou sílu.

Atmosférický čtyřválcový motor o zdvihovém objemu 1,5 litru vycházel z běžných produkčních vozů, které tehdy britská továrna nabízela. Sofistikovaná jednotka s dvouventilovým rozvodem OHC a dvojicí karburátorů SU HV3 byla úspěšně používána již několik let a v roce 1934 dosahovala nejvyššího výkonu přibližně 80 koní. K motoru byl připevněný čtyřstupňový manuál, jenž přenášel točivý moment 136 Nm na kola zadní nápravy. Hnací ústrojí bylo spolu s podvozkem zabaleno do hliníkových dílů. Překrásný ocas karoserie ukrýval palivovou nádrž a rezervní kolo. Maximální hmotnost Ulsteru dosáhla pouhých 940 kilogramů.

Po úspěšném Tourist Trophy, kde trojice týmových vozů obsadila první tři pozice ve své kategorii a celkově se umístila na třetím, šestém a sedmém místě, Aston Martin připravil výrobu nové série soutěžních aut pro rok 1935. Vedle nich byla vyrobena i malá série replik pro běžné zákazníky. S cenou startující na 750 librách nebylo pořízení Ulsteru levné. I přes skromný motor byl vůz konkurenceschopný a dokázal dosáhnout rychlosti přesahující 160 kilometrů v hodině. Pro představu, v dnešních dnech by nový Ulster vyšel v přepočtu na přibližně 49 000 liber

Mezi lety 1934 a 1935 Aston Martin vyrobil 21 běžných Ulsterů, k nimž přibylo 7 kusů patřících továrnímu závodnímu týmu. Je až pozoruhodné, že všechna vyrobená auta přežila do dnešních dnů a patří k sběrateli nejvyhledávanějším předválečným Aston Martinům. Ke slavným majitelům se řadí Nick Mason, britský sběratel a bubeník skupiny Pink Floyd. Jeho garáž ukrývá tři rozdílné exempláře.

Porsche 754 T7: Důležitý prototyp spojoval vývoj mezi 356 a 911

Porsche 901, později 911, se stalo legendou mezi sportovními auty. Přestože je to dnes nepředstavitelné, německá ikona mohla vypadat úplně jinak. Původně měla nést tvary prototypu, který ji spojoval s předchozím 356.

Číst celé

Exkluzivní rozhovor s Filipem Turkem, zakladatelem a prezidentem českého Jaguar klubu

Filip Turek je jednou z nejortodoxnějších postav z kmene petrolheadů. Před 10 lety vyšel náš první rozhovor pro Temple of Speed. Co bylo pak? Stal se ze mě novinář. Zavzpomínejte s námi.

Číst celé

Ferrari 575M s manuálem je důvod, proč existují sny

Zvuk atmosférického vidlicového dvanáctiválce je jen těžko překonatelný.

Číst celé

Audi Avus Quattro: Duchovní předchůdce Veyronu oslavoval úspěchy na okruhu AVUS

Audi na začátku 90. let vzdalo hold svým historickým úspěchům na legendárním okruhu AVUS. Koncept Audi Avus Quattro byl duchovní předchůdce Bugatti Veyron 16.4.

Číst celé

Mercedes-Benz 600: Majestátní limuzína sloužící dobru i zlu

Majestátní Mercedes-Benz 600 byl oblíbenou limuzínou nejvýznamnějších osobností po celém světě. Milovali jej celebrity, legitimní státníci i diktátoři.

Číst celé

K životnímu nákupu stačí 2 miliony. Tahle auta musíte koupit právě teď

Ceny na trhu s ojetými zajímavými auty rostou skoro exponenciální řadou, ale pokud máte pod postelí schované dva miliony, můžete pořídit opravdu skvělá sportovní a supersportovní auta. Tohle je můj výběr.

Číst celé