Aston Martin DB5 byl dvakrát dražší oproti konkurenčnímu E-Type

Nelze mu odepřít image luxusního GT pro agenta britské tajné služby. Aston Martin DB5 však byl velmi exkluzivní i mimo filmová plátna.

Klasické grand tourery jsou dlouhodobě oblíbenými vozy sběratelů z celého světa. Britský Aston Martin DB5 v Čechách známe především z filmů s agentem 007 Jamesem Bondem. V bondovkách jej poprvé řídil Sean Connery ve snímku Goldfinger. Později se model DB5 objevil po boku agenta 007 i v dalších bondovkách, z novější historie Casino Royale, Skyfall a Spectre. Tentokrát po boku Daniela Craiga. Pojďme ale na chvíli ven z kina a podívejme se na vůz samotný.

Výroba Astonu Martin DB5 probíhala mezi roky 1963 až 1965. Ikonickou karoserii navrhlo italské studio Carrozzeria Touring Superleggera. Technicky byl DB5 spíše evolucí předchozího modelu DB4, především výkonnější varianty GT. Nejvýraznější změnou oproti předchůdci bylo použití hliníkového čtyřlitrového řadového šestiválce s třemi karburátory SU HD8, přípravu nasávané směsi u silnějšího DB5 Vantage pak obstarávala trojice karburátorů Weber. Maximální výkon motoru standardní verze dosahoval 282 koní, v případě silnějšího Vantage až 315 koňských sil, při 5 500 otáčkách za minutu. Nejvyšší točivý moment až 390 Nm, kterého motor dosáhl při 3 850 ot./min., využívala pětistupňová manuální převodovka ZF. Komfortněji smýšlející zákazníci dostali možnost volby třístupňového automatu BorgWarner. Spolu s nimi byla v době uvedení na trh v nabídce i čtyřstupňová manuální převodovka z předchozího modelu, ta později uvolnila místo zmíněnému pětikvaltu. Maximální dosažitelná rychlost Astonu Martin DB5 byla až 229 kilometrů v hodině a při úprku před záporňáky vůz zvládl sprint na stovku za osm vteřin.

U nového kupé nevzrostly pouze výkony, ale spolu s nimi i pohotovostní hmotnost, která byla o 113 kilogramů vyšší oproti DB4. Aston Martin DB5 tak vážil 1465 kilogramů. Za tento nárůst hmotnosti mohl lépe vybavený luxusní interiér. Nově se objevila sklopná sedadla a elektrické stahování oken. Komfort v interiéru při dlouhých cestách zpříjemnily účinnější tlumiče výfuku. Důležitou modifikací oproti předchůdci se staly kotoučové brzdy na všech kolech. Typ DB4 používal obyčejné bubnové.

Aston Martin si při uvedení novinky na trh účtoval více než 4000 liber. Za stejné peníze jste tehdy mohli koupit pozemek v Surrey, sídle burzovních makléřů. Silnou konkurenci mu tvořily vozy Ferrari 330, Maserati Sebring a Jaguar E-Type. Cena Jaguaru ale dosahovala pouze poloviční hodnoty DB5. Většina z celkem 1 059 vyrobených exemplářů byla zhotovena jako kupé. Kromě standardní specifikace vzniklo DB5 i v následujících variantách: DB5 Convertible (vyrobeno 123 kusů), DB5 Vantage (vyrobeno 65 kusů), DB5 Shooting Brake (dvoudveřové kombi od karosárny Harold Radford, vyrobeno 12 kusů) a DB5 Volante (vyrobeno 37 kusů, první Aston Martin s označením Volante).

Zákaz dieselů je jen byznys. Dieselgate jako důkaz

Mnoho lidí pobouřil nedávný zákaz dieselů v Německých městech. Proto jsem se podíval na toto téma poněkud do hloubky a zapřemýšlel nad tím, kde tato problematika vznikla.

Číst celé

Lamborghini Jarama: Kombinaci Miury a Espady miloval sám zakladatel značky

Jméno Ferruccia Lamborghiniho je nejčastěji spojováno s opravdovými supersporty, k nimž se řadí Countach, Murciélago či Aventador. Oblíbený vůz zakladatele Lamborghini byl ale jiného střihu.

Číst celé

Gordon-Keeble GK1: Anglo-Američan v italském obleku s želvou ve znaku

Gordon-Keeble GK1 byl spojením britského podvozku, amerického osmiválce a italského designu. Uskutečněný sen dvojice inženýrů nesl znak, který by se odvážil použít jen málokdo.

Číst celé

Experimentální Mustang Wagon nezaujal Ford a zklamal svého tvůrce

Jedinečný Mustang byl dílem nezávislého designéra, který se svým nezvyklým dílem snažil zaujmout vedení samotné automobilky. Jak to dopadlo?

Číst celé

Ferrari 348 tb & 348 ts: Evoluce osmiválců s malou revolucí pod slupkou

Ferrari 348 bylo dalším z úspěšné série základních osmiválcových modelů Ferrari a bylo prvním modelem značky s lisovaným ocelovým monokokem.

Číst celé

13B-MSP Renesis: Znáte poslední sériový wankel?

Atmosférický dvourotorový wankel nabízel vysoký litrový výkon a nechal se točit k 9 500 otáčkám za minutu. Spolehlivost nepatří k jeho kladným stránkám, ale charakter naopak ano.

Číst celé