Nejepičtejší závod, který svět neviděl

Duel mezi dvěma mistry volantu na Nordschleife bohužel nebylo jak zaznamenat. Vše se seběhlo příliš náhodně a rychle.

Každá jízda s Ferrari 599 GTB Fiorano je působivá. Prostě mohutné cestovní kupé s dvanáctiválcem. Je z roku 2006, takže elektroniky je ještě tak akorát. Nevidí se každý den a už vůbec ne v maximálním nasazení.

V roce 2007 se utkaly dvě na nejdelším okruhu světa. Neplánovaně. Černá 599 je asi v půlce trati, když ji začne stíhat druhá, červená. Oba řidiči ještě přidávají co to jde a těsné pořadí si ještě asi 10 kilometrů neprohodí. Až v poslední zatáčce před dlouhou rovinkou si vedoucí černá pozdě najíždí do zatáčky. Následným přetáčivým smykem ztrácí rychlost a do vedení se dostává Ferrari červené.

Poté se odebere z okruhu kvůli dochlazení a druhé, černé Fiorano ho ze zvědavosti následuje. Zastavují na parkovišti a poprvé vidí jeden druhého. Vítězné červené Ferrari řídil šedesátiletý Walter Röhrl. Legendární závodní veterán. Vícenásobný mistr šílené rally skupiny B a čtyřnásobný vítěz Monte Carla. Vítěz závodu do vrchu Pikes Peak. Bodoval také na okruzích, vyhrál závod DTM i celý IMSA-GTO. Extrémně výkonná auta a rychlé tratě tedy znal jako málokdo. Vysloužil si tak tituly řidič století, nebo Montemeister.

 

Řidič černé 599 tedy samozřejmě podotkl, že od takového muže porážku dokáže přijmout. Porážka to ale zdaleka nebyla předvídatelná a proto měl i Walter velkou radost. Tím druhým totiž byl sám Michael Schumacher. Sedminásobný mistr světa ve Formuli 1. Byl na sklonku své závodní kariéry, ve které mnoho lepších jezdců nepoznal. Navíc pomáhal s vývojem právě 599, protože pracoval jako testovací jezdec Ferrari. I toho dne zde byl pracovně. S továrním dodavatelem tlumičů Sachs zde laborovali nad jemným nastavením podvozků. I přes respekt projevený Walterovi nad porážkou rukou nemávl. Po vrácení do stanoviště nařídil mechanikům zkontrolovat každý šroub na autě.

Pracovně tu byl i Walter. Přestože jel také ve Ferrari, tak tu byl proti Ferrari. Pracoval totiž už léta u Porsche a konkurenční 599 tu zkoušeli v rámci vývoje nové 911 GT2 RS. Ferrari a Michael se už překvapit nenechali. Následující testování modifikací 599 (GTO a HGTE) už probíhalo na italských továrních okruzích.

Rodinné čtyřkolky, které Japonci nedali světu

Nadupané čtyřkolky se závodními geny v rodinných karoseriích. Auta, po nichž by měl toužit každý rychlý taťka.

Číst celé

Citroën XM byl promarněným potenciálem

Většina z nás má rok 1989 spojen s převratem a koncem jedné dlouhé socialistické dekády. V témže roce v květnu se ovšem na světě objevil také Citroën XM, který měl navázat na tradici slavných francouzských limuzín. Něco se ale nepěkně zvrtlo.

Číst celé

Z velké slávy městem duchů

Vašek Diviš a zajímavá slova o městě, které určitě všichni moc dobře znáte. Nachází se v USA, v Michiganu a přezdívá se mu Město motorů alias Motown. Ano, tušíte správně, řeč je o Detroitu.

Číst celé

Ayrton Senna se v roce 1992 zachoval jako hrdina a zachránil život soupeře

V roce 1992 měl Erik Comas během kvalifikace v belgickém Spa hrozivou havárii. Ayrton Senna zastavil, aby mu pomohl z nebezpečí.

Číst celé

Pohled do útrob pěti legendárních sporťáků

Výkonné motory, nosníky karoserií či zavěšení kol. Komponenty starých sportovních vozů, které běžně vidět nemůžete, ale nyní máte tu možnost.

Číst celé

Porsche 911 Carrera Speedster: Jak v Porsche poznali potenciál speciálních modelů

Na konci 80. let se Porsche vydalo ve stopách úspěšného 356 Speedster a navázalo na něj podobnou 911, která přitahovala spoustu pozornosti.

Číst celé