Poznejte komická bezpečností zařízení pro ochranu chodců ze 20. a 30. let
Historická bezpečnostní zařízení pro ochranu chodců byla noční můrou všech lidí, kteří vstoupili do cesty automobilu. Z dnešního pohledu však působí úsměvně.
Představte si svět, kde namísto airbagů nebo bezpečnostních zařízení mají auta vpředu obrovské sítě nebo smyčky, které jsou navrženy tak, aby zachytávaly chodce a nezabily je v případě čelní srážky. Vítejte ve 20. a 30. letech minulého století.
V Berlíně se představilo bezpečnostní zařízení pro snížení úmrtnosti při srážkách aut s chodci již v roce 1927. Takzvané „bezpečnostní zařízení pro chodce“ vypadalo jako obrovská bezpečností síť připevněná k přední části automobilu. Nejenže to byla noční můra chodců, ale masivní konstrukce zároveň omezovala výhled z vozu a dělala z manévrovatelnosti na úzkých silnicích peklo.
Posuňme se vpřed do Sheffieldu v roce 1939 a máme tu něco, co vypadá jako sněžný pluh na přední části automobilu. Dva inženýři, kteří s touto myšlenkou přišli, byli chytřejší, protože umožnili nasazení zařízení pouze v případě potřeby. Před hrozící srážkou s chodcem musel řidič zatáhnout za páku vedle volantu, aby chodce do jisté míry „zachránil“.
Stále nejste přesvědčeni o funkčnosti těchto bezpečnostních zařízení? Podívejte se na přiložená videa, v nichž inženýři prezentují své revoluční vynálezy.