Hyundai i30 Fastback N Performance: Zelenější, tišší, ale pořád skvělý

Ostrý Hyundai potřeboval filtr pevných částic, aby mohl dále existovat. Inženýři toho využili a na základě zpětné vazby provedli výrazné změny.

Hyundai i30 N byl po uvedení na trh milým překvapením. Korejci zaměstnali bývalého ředitele BMW M, aby společně zkusili vyvinout první ostrý hatchback značky. Povedlo se jim to úspěšně, protože jejich první počin sklidil pozitivní hodnocení ze všech stran. Nečekaně velkolepý hot hatch se prodával tak dobře, že dal vzniknout elegantnější verzi, která je v případě běžného i30 velmi oblíbená. Přivítejte Hyundai i30 Fastback N.

Přední polovina délky karoserie i30 Fastback N je shodná s hatchbackem, ale původní příkře hranatá záď byla sražena do elegantní zkosené hrany vrcholící obrovským plastovým spoilerem. Fastback je háklivý na úhel, ze kterého se na něj díváte, protože se jeho záď může zdát opticky krátká a občas narušuje vyváženost designu jako celku. Ve skutečnosti je ale o 10 milimetrů delší než hatchback a o 30 milimetrů nižší. Fastback N není pouze jinak vypadající verzí původního i30 N, ale vznikl v době, kdy Hyundai zmírnil jeho bouřlivý jízdní projev.

Zpřísnění emisních norem si vyžádalo, aby turbodmychadlem přeplňovaný benzínový čtyřválec 2.0 T-GDI byl vybaven filtrem pevných částic. Filtr přidaný na výfukové potrubí sice neovlivnil parametry motoru, takže stále má 275 koní a 353 newtonmetrů (378 Nm při overboostu), ale decentně otupil ostrost jeho projevu. I přesto má motor hodně síly v celém rozsahu otáček, čemuž napomáhá plochá momentová křivka. Motor se probírá z podtočeného stavu bez větší prodlevy a otáčky a příval výkonu velmi rychle gradují.

Rozdílný projev motoru lze postřehnout už podle zvuku. Potřeba homologovat i30 N podle nových pravidel si vyžádala i mírné ztišení jeho hlasitosti. Z výfukových koncovek se line umírněnější zlověstný hluboký zvuk, ale moc to nemění na tom, že turbodmychadlo rádo dělá bordel. Už po uvolnění plynu v nízkých otáčkách se z potrubí ozývá chraplání dohořívající směsi. S narůstajícími otáčkami se projev mění na hlasité práskání a střílení, které mnohdy připomíná přípravu popcornu.

Původní Hyundai i30 N byl mechanickým autem podle nepsaných pravidel staré školy a nebyl krutý nebo drsný, ale na první pokus byl příliš zarputilý. Tvůrci si vzali zpětnou vazbu k srdci a bez výměny libovolných komponent si pohráli s nastavením podvozku. Poddajnější naladění je znát hlavně na rozbitých silnicích. Podvozek už není tak tvrdý a lépe si rozumí s devatenáctipalcovými koly s nízkoprofilovými pneumatikami.

S příjemnějším a pohodlnějším nastavením podvozku přitom i30 N nijak neztrácí při sportovní jízdě. V zatáčkách funguje výborně a nedovolí kolům, aby odskakovala na nerovnostech. Auto je dobře vyvážené, limity podvozku jsou hodně vzdálené a pneumatiky Pirelli P Zero mají téměř nekonečnou přilnavost, takže s ním lze projíždět zatáčky opravdu rychle. Snadnému zrychlení ze zatáček napomáhá elektronicky ovládaný samosvorný diferenciál e-LSD. Jízdní stabilitě napomáhá i velmi tuhá karoserie, což ale Nku nebrání v tom, že občas dokáže kousnout.

To jsou nejdůležitější změny, které ostrý hatchback od Hyundaie dostal s příchodem Fastbacku N. Všechno ostatní zůstalo při starém, protože nebyl důvod něco měnit. Šestistupňový manuál má přesnou kulisu řazení, z níž je cítit mechaničnost, a zpřevodování je vhodně nastavené pro potřeby sportovní jízdy. Převody nejsou extrémně dlouhé, protože s plně vytočenou dvojkou lze jet nejvíce zhruba 80 kilometrů v hodině. Rozmístění pedálů umožňuje vlastnonožní meziplyny, ale Hyundai vybavil řídicí jednotku motoru možností zapnutí funkce Rev Match, jež je umí dávat za vás a zvládá to chirurgicky přesně.

Brzdy jsou velmi silné a lineární nástup jejich síly zajišťuje, že se snadno dávkují za každé situace. Tuhé řízení má strmý převod, je přesné, reaguje na sebemenší povely a přenáší silnou odezvu od předních kol. S omezenou nebo úplně vypnutou stabilizací je potřeba držet i30 N pevně v rukách, protože při necitlivém zacházení s plynem rádo tahá za ruce kvůli razantnímu nástupu točivého momentu a samosvornému diferenciálu a snadno protáčí hnací přední kola.

Hyundai i30 Fastback N musel trochu vyměknout, aby splnil emisní normu Euro-6d TEMP a aby mohl dále existovat. Filtr pevných částic sice zklidnil hulvátský projev motoru, ale s přeladěným podvozkem auto uzrálo. Hyundai je s novým nastavením spokojený, že jej použije u všech i30 N bez rozdílu karoserie.

Rozdíl jízdních vlastností hatchbacku a fastbacku je minimální, takže si zákazníci mohou vybrat karosářskou verzi hlavně na základě svých preferencí a vkusu. Fastback trochu omezuje prostor nad hlavou, ale naopak má větší zavazadlový prostor. Pokud toužíte po dřívější zatvrzelé verzi, budete se muset rozhlédnout na trhu s ojetinami. Nové naladění ale nemění moc na skutečnosti, že i30 N je jeden z nejlepších ostrých hatchbacků (Fastback N k nim zařadím s přimhouřením očí) současnosti.

MG F: Je to o srdci

Roadster s motorem uprostřed, který je méně známou součástí své kategorie. Jak se s ním žije?

Číst celé

Ferrari 156 F1 Sharknose: Změna pravidel v F1 pomohla Ferrari vyhrávat

Monopost Ferrari 156 vznikl na začátku 60. let poté, co změna pravidel ve Formuli 1 vyžadovala menší motory. Ferrari nasadilo již ověřený motor z Formule 2 a okamžitě vítězilo.

Číst celé

Poznejte komická bezpečností zařízení pro ochranu chodců ze 20. a 30. let

Historická bezpečnostní zařízení pro ochranu chodců byla noční můrou všech lidí, kteří vstoupili do cesty automobilu. Z dnešního pohledu však působí úsměvně.

Číst celé

Ford GT: Vzpomínka na Le Mans

Americký Ford se v novém tisíciletí rozhodl připomenout historii svých nejslavnějších modelů. Kromě jmen Mustang a Thunderbird značka oživila i jméno legendárního vítěze nejznámějšího vytrvalostního závodu na světě.

Číst celé

Ferrari P4/5: Rozpoutalo konflikt mezi sběratelem a továrnou Ferrari

Jim Glickenhaus je nadšeným sběratelem závodních Ferrari, ale automobilce se nelíbilo, když se rozhodl závodit s vlastním prototypem jejich značky.

Číst celé

Američané chtěli vyrobit Veyron už v 50. letech. Proč Argonaut neuspěl?

Americký vizionář se na konci 50. let odhodlal pro výrobu nejlepších aut na světě, ale nakonec jej zradili investoři. Obávali se, že by naštvali Ameriku.

Číst celé