Sbarro Super Eight: Brutální hot hatch s osmiválcem z Ferrari 308

Šílené Sbarro Super Eight se vyrobilo v jediném exempláři, který je poháněný uprostřed uloženým vidlicovým osmiválcem Ferrari 308 GTB o 260 koních.

Švýcarská společnost Sbarro se na autosalonu v Ženevě v roce 1984 vytáhla s novým brutálním sportovním hatchbackem Super Eight, který poháněla uznávaná technika Ferrari. Tvůrci se při vývoji inspirovali myšlenkou staršího a mnohem bláznivějšího Sbarro Super Twelve z roku 1981, podobně vypadajícího vozu s vidlicovým dvanáctiválcem Kawasaki.

Dvanáctiválec vznikl spojením dvou šestiválcových motorů Kawasaki, které byly namontovány na společnou klikovou skříň a společně dosahovaly výkonu 240 koní. Složitý motor byl v karoserii namontován příčně a hnací síla byla přenášena prostřednictvím primárního řetězového pohonu do dvou pětistupňových převodovek, které ovládala jedna řadicí páka.

Sbarro Super Twelve bylo extrémní i podle standardů Sbarro, s krátkými převody zvládalo bleskovou akceleraci a nejvyšší rychlost 200 kilometrů v hodině. Nízkou hmotnost zajišťovala konstrukce s trubkovým rámem a karoserií ze skelných vláken. Tuto konstrukční techniku Sbarro využívalo i při vývoji svých předchozích projektů.

Když se v roce 1984 představilo Sbarro Super Eight, bylo považováno za civilizovanějšího sourozence Super Twelve, a to navzdory skutečnosti, že vyvinulo o 20 koní vyšší výkon. Třílitrový motor V8 z Ferrari 308 GTB byl méně komplikovaný a se širší křivkou točivého momentu lépe vyhovoval pro ježdění na běžných silnicích.

Prohlížet modely na Svět-autíček.cz

Sbarro Super Eight je nezapomenutelné z mnoha důvodů, z nichž tím nejméně významným je skutečnost, že je zajímavou ukázkou automobilového designu z osmdesátých let. Zároveň je členem vzácné rodiny hatchbacků s motory uprostřed, které si v osmdesátých letech získaly obrovskou popularitu, částečně díky homologačním pravidlům rallye skupiny B.

V dnešní době není Sbarro tak dobře známé, jak by mohlo být. Tuto švýcarskou automobilku založil Franco Sbarro v roce 1971 a vždy to byla malá společnost, která se nebála vyrábět odvážná auta. Kromě ztřeštěných hatchbacků Super Eight a Super Twelve stojí za zmínku i modely jako Sbarro Espera ESP9, Sbarro Challenge I nebo Sbarro 4×4+2 Concept z roku 2018.

Uvnitř Sbarro Super Eight najdete interiér, který by ani v dobovém Ferrari nevypadal nevhodně. Výbavu tvoří dvojice sedadel, plně vybavená palubní deska a středová konzola s AM/FM rádiem a kazeťákem, popelníkem, zapalovačem cigaret a originální řadicí pákou s otevřenou kulisou, na jejímž druhém konci je pětikvalt z Ferrari 308.

Zadní okno je otevírací a uvnitř naleznete kobercové čalounění a rezervní pneumatiku, která je namontována na krytu motoru. Když je kryt motoru otevřený, odhaluje příčně uložený osmiválec Ferrari. Zavazadlový prostor je umístěný vpředu, ale nepojme nic většího než malé zavazadlo a kartáček na zuby.

Pokud byste chtěli přidat Sbarro Super Eight do své sbírky, jediný vyrobený exemplář hledá nového majitele. Prodává jej společnost Speed Eight Classics a v současnosti má najeto 27 243 kilometrů. Sbarro s holandskými registračními značkami nedávno prošlo údržbou, při níž dostalo nové rozvody a palivové potrubí. Prodejce bohužel neuvádí cenu.

Škoda MB Wankel: Rychlejší, prostornější, ale dražší embéčko

Škodovka v šedesátých letech experimentovala s rotačním motorem, který se mohl dostat pod kapotu legendárního embéčka. Do sériové výroby se nakonec nedostalo z důvodu nedostatku finančních prostředků.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Točí lehce, chytá těžce

Redakční Mazda RX-8 se těší usilovné údržbě a velkému zájmu na Legendách, ale i tak zlobí.

Číst celé

Začátky cizích značek v Americe: Evropské sportovní vozy

Ferrari, Lamborghini a Porsche v současnosti prodávají největší počet svých vozů na americkém trhu. Jak na něm začínaly?

Číst celé

Honda S800: Nejrychlejší japonské auto roku 1966 jezdilo 160 km/h

Honda S800 se v roce 1966 stala nejrychlejším sériově vyráběným japonským autem. S nízkou zátěží se uměla rozjet na nejvyšší rychlost lehce přes 160 km/h.

Číst celé

Blíží se nová éra WRC. Detailně o hybridních pohonech, technice a pravidlech

Josef Fousek se detailně podíval na připravované změny v organizaci šampionátu World Rally Championship. Co nás čeká a nemine?

Číst celé

Stříbrné šípy: Jaký je původ přezdívky neporazitelných německých závodních vozů

Stříbrné šípy patří k největším legendám předválečných Grand Prix, protože obvykle vyhrávaly všechny závody, ve kterých startovaly.

Číst celé