Lister Storm: Neúspěšný supersport ohromil vzhledem, ale pobouřil cenou

Lister Storm se představil v roce 1993 jako první vlastní vůz značky po více než 30 letech. Podle novinářů jezdil skvěle, ale byl šíleně drahý.

Ctižádostivý inženýr Laurence Pearce se v polovině osmdesátých let rozhodl oživit slavnou značku Lister. Původní společnost vyráběla pouze závodní automobily s motory Jaguar, ale Pearce se zaměřil na silniční vozy a začal s upravováním Jaguaru XJ-S. Zvýšením výkonu vidlicového dvanáctiválce a přidáním divokého bodykitu vznikl Lister Jaguar XJ-S Le Mans, který se prodal v přibližném počtu 100 exemplářů.

Když zájem zákazníků o upravené Jaguary začal upadat, Laurence Pearce se rozhodl vyvinout vlastní auto a na londýnském autosalonu v roce 1993 představil nový Lister Storm. První nový Lister za více než tři desetiletí kombinoval hliníkový podvozek se silným dvanáctiválcem Jaguar a ve své době byl nejrychlejším cestovním kupé s konfigurací sedadel 2+2. Se základní cenou 210 000 liber byl možná i nejdražší, protože za tolik peněz bylo možné koupit dvě Ferrari 456 GT.

Lehký monokok Stormu byl vytvořený z hliníkového voštinového jádra s hliníkovými plechy, ale tento materiál se velmi obtížně zpracovával a tvaroval, kvůli čemuž byl podvozek téměř čtvercový. To do značné míry ovlivnilo nízké a široké linie exteriéru, které navrhl Mike Hughes. Většina panelů karoserie byla vyrobena z exotických kompozitů a dveře z Volkswagenu Corrado byly zhotoveny z hliníku. Lister Storm nebyl potěšující pro oko, ale placatý design byl nesmírně efektivní a umožnil vozu jezdit rychlostí 300 km/h.

Pod údernou karoserií byl Storm vybavený motorem V12 vycházejícím z Jaguaru, který se používal v předchozích modelech Lister. Důkladně upravená sedmilitrová jednotka produkovala statných 546 koní a byla vybavena šestistupňovou převodovkou Getrag, která původně vznikla pro BMW 850i. Podvozek Stormu tvořily dvojité lichoběžníky ve všech čtyřech rozích s plně nastavitelnými pružinami a tlumiči, ale navzdory rozsáhlému použití lehkých a exotických materiálů se pohotovostní hmotnost zastavila na 1 660 kilogramech.

Laurence Pearce při představení uvedl, že Lister dokáže vyrobit až deset vozů Storm ročně v závislosti na poptávce zákazníků. Nakonec se společnost k původnímu plánu ani nepřiblížila, protože vysoká cena odradila většinu potenciálních zákazníků. Lister vyrobil pouze čtyři exempláře a vůz stáhl z prodeje v roce 1994. Lister se znovu zaměřil na závody kategorie GT a závodní speciály vycházející ze Stormu se ukázaly jako konkurence schopné a úspěšné.

Silniční Lister Storm ale zůstal dalším z mnoha neúspěšných pokusů o uvedené nového vysoce výkonného sportovního vozu na trh. V tomto případě nebylo na vině auto, protože tehdejší názory novinářů chválily jízdní vlastnosti, ale špatně nastavená prodejní politika. Vysoká prodejní cena byla nakonec jeho největším problémem.

Zemědělská katastrofa od začátku do konce

První zemědělský článek o tom, jak jsme se i my na jihu rozhodli sklidit naše pole, a jak se to všechno zkomplikovalo. Ale mohlo být i hůř…

Číst celé

Cadillac Seville se prodával se zvláštní výbavou pro makléře z Wall Street

Marketingové oddělení Cadillacu si myslelo, že průměrný majitel Seville si potřebuje čas od času něco spočítat. Z toho důvodu mu do výbavy přidalo kalkulačku.

Číst celé

Výrobu Jaguaru XK120 zdržel poválečný nedostatek

První sportovní vůz Jaguaru, který vznikl po druhé světové válce, byl mimořádným úspěchem. Těšil se velkému zájmu ze strany zákazníků, dařilo se mu na závodních tratích a dokonce se zařadil mezi nejrychlejší auta své doby.

Číst celé

Poznejte komická bezpečností zařízení pro ochranu chodců ze 20. a 30. let

Historická bezpečnostní zařízení pro ochranu chodců byla noční můrou všech lidí, kteří vstoupili do cesty automobilu. Z dnešního pohledu však působí úsměvně.

Číst celé

McLaren MP4-12C obrodil slavnou značku

Návraty kdysi známých automobilek na trh nejsou snadné. O problémech, které na moderním světě číhají, se přesvědčil nespočet investorů. Značce z britského Wokingu se to však povedlo a od roku 2011 vyrobila více než 10 000 aut.

Číst celé

Dlouhá cesta ke Cayenne: Jak postupoval vývoj čtyřmístných Porsche

Čtyřmístná Porsche jsou dnes běžná, ale cesta k prvnímu sériově vyráběnému modelu byla dlouhá a trnitá. Představujeme historii prototypů vozů Porsche pro čtyři pasažéry.

Číst celé