Bugatti představuje nový unikát. Není ale už příliš drahý?

Bugatti vzdává hold legendárnímu modelu Type 57 SC Atlantic novým limitovaným hypersportem, který vznikl na platformě Chironu. I přesto se nemůžu zbavit dojmu, že jedna jeho vlastnost zachází do extrému.

Ženevský autosalon je v plném proudu a mezi desítkami nových vozů se představují i nejnovější sportovní a hypersportovní vozy. Značka Bugatti už před několika dny začala lákat na zbrusu nový jedinečný hypersport, který už podle původního teaseru vzdává hold ikonickému typu 57 SC Atlantic.

Ten v době před druhou světovou válkou vznikl v počtu čtyř exemplářů, ale jeden z nich byl během konfliktu nenávratně ztracen poté, co byl ukryt francouzským odbojem před německými okupanty. Nově odhalené slibované Bugatti La Voiture Noire vzdává hold právě tomuto konkrétnímu vozu.

Karoserie černého hypersportu je zhotovená z ručně vyrobeného uhlíkového vlákna a její fascinující design odkazuje na tvary původního černého Atlanticu. Šestice výfukových koncovek se může na první pohled znát jako zbytečný prvek, ale je nutné připomenout, že i původní Atlantic měl stejný počet. Vzhled celého vozu jako takový je dokonalé designérské mistrovské dílo, jehož součástí jsou retro tvary spojené s moderními LED svítilnami.

Vzhledem k tomu, že je vůz navržený a vyrobený na platformě současného Chironu, není překvapením, že s ním sdílí i hnací ústrojí. Čtyřikrát přeplňovaný osmilitrový motor W16 tedy dosahuje maximálního výkonu 1 500 koní a točivého momentu až 1 600 newtonmetrů. Až doposud je tedy nový hypersport La Voiture Noire úžasně dokonalý, ale stále se nemůžu zbavit pocitu, že mi na něm něco vadí.

Ačkoliv vzácné Bugatti vzniklo jako dárek pro Ferdinanda Piëcha, generální ředitel značky Stephan Winkelmann při oficiálním představení odhalil informaci o hodnotě vozu. Cena jediného vyrobeného exempláře je podle jeho slov 16,5 milionu euro, což je v přepočtu v aktuálním kurzu přibližně 422 milionů korun. Bugatti La Voiture Noire se tedy kromě vysoké exkluzivity jediného vyrobeného kusu může pochlubit i titulem nejdražšího nového vozu všech dob.

Nechápejte mě špatně, ale už od prvního okamžiku si myslím, že je taková cena přemršťená i v případě takto vzácného vozu. Pro srovnání, Bugatti prodává základní Chiron za cenu od 61 milionů korun. Nové La Voiture Noire je tedy téměř sedmkrát dražší než auto, na jehož základech vzniklo! Velké množství nul v částce mě ale nepobuřuje do takové míry, jako její smysl.

Je mi zřejmé, že dodatečný vývoj a výroba speciální karoserie stojí další finanční náklady, ale skutečně může mít takovou hodnotu, nebo se jen trh s vzácnými auty začíná dostávat do nepochopitelných výšin? Jsem jediný člověk na světě s pocitem, že je takové auto předražené o přibližně polovinu ceny? Co si o tom myslíte vy, je to podle vás skutečná hodnota vozu, nebo jen další součást postupně nafukující se bubliny na trhu s vzácnými auty?

Drift, aneb sledování cesty bočními okny

Slovo drift, neboli „unášení“ pochází z japonského „dorifuto“. Jízda dveřmi napřed se v posledních letech stala fenoménem, což Dominika dovedlo k tomu, aby se ohlédl za jejími počátky.

Číst celé

Americká automobilová kultura 50. let: Počátek muscle cars, hot rodů a tuningu

Padesátá léta minulého století byla obdobím poválečné svobody. Americký automobilový průmysl začal rapidně vzkvétat a zrodila se odvětví, která existují dodnes.

Číst celé

3 sportovní vozy jako skryté investice. Nevypadají, ale budou vzácné

Poslední Mazda s wankelovým motorem, sportovní roadster od Porsche a stařičká Toyota s motorem uprostřed. Trojice sportovních aut, které fanoušci rychlých kol přehlíží, ale v budoucnu budou hodně cenná.

Číst celé

Ferrari F355 Berlinetta: Svezli jsme se posledním osmiválcovým Ferrari s mrkačkami

Ferrari F355 Berlinetta na českých silnicích nepotkáváme často, ale dostali jsme příležitost, abychom si jej pořádně prohlédli a krátce se svezli.

Číst celé

Stanovení rekordu McLarenem: „Nepojede více než 391 km/h“

V březnu roku 1998 byl zelený prototyp McLarenu F1 s interním označením XP5 dopravený na testovací okruh Volkswagenu v Ehra-Lessien, aby stanovil nový světový rekord. Přečtěte si jeho příběh.

Číst celé

Dlouhá cesta ke Cayenne: Jak postupoval vývoj čtyřmístných Porsche

Čtyřmístná Porsche jsou dnes běžná, ale cesta k prvnímu sériově vyráběnému modelu byla dlouhá a trnitá. Představujeme historii prototypů vozů Porsche pro čtyři pasažéry.

Číst celé