RUF: Mistrný fanatismus

Sporťáky stuttgartské automobilky v jejich historii upravoval kde kdo, ale jedna značka se je snažila udělat výrazně lepší a brutálnější při zachování tovární kvality.

Historie německé firmy RUF je plná extrémních úletů, ale bez humoru a s důsledností, jako Německo samo. O tom vypovídá už to, že jako základ volí hlavně Porsche 911, tedy  model s koncepcí s motorem vzadu. Ta  je podle mnohých šílená sama o sobě, ještě před extrémními úpravami. Nazvat RUF tunerem by nebylo na místě, nejen proto, že má od roku 1981 statut samostatné automobilky. I samo Porsche je tak bere a dodává nelakované skelety vozů, tzv. “white bodies”.

Než Alois Rüf mladší udělal z firmy Auto RUF v Pfaffenhausenu specialistu na Porsche, fungovala již od roku 1939 jako autoservis a benzínka. Během čtyřicátých let také experimentovali s vlastním designem vozidel a v roce 1955 vzešel prototyp autobusu, se kterým objížděli Německo. Pozitivní ohlasy podpořily myšlenku Aloise Rufa rozšířit podnikání právě o autobusy. Později firmu převzal jeho syn, přičemž začal pracovat na tom, jak obdivované automobily Porsche udělat ještě lepší.

Jeho prvním, kompletně upraveným modelem, bylo Porsche 930 Turbo s motorem vyvrtaným na 3.3. Nový tovární řidič Stefan Roser se ihned ujímá své role. Ptáte se, jak se dokázal tak dobře vyjezdit, že mu připadl post hlavního testovacího pilota? Stefanovo první auto byl Volkswagen Beetle, častý terč vtipů ve spojení právě s 911, kvůli stejné koncepci uložení motoru za zadní nápravou. Měl knihu o skandinávském, rozevlátém jízdním stylu. Se severskými rozhozy a limity se poté seznamoval na sněhu. Při poměřování s Mini  jeho kamarádů byl prý brouk rychlejší jen do kopce. Jako další, silnější „cvičku“, dostal od otce Porsche 914.

V roce 1983 nabídli vlastní pětistupňovou převodovku pro 911 Turbo, které mělo do té doby pouze čtyř kvalt. O rok později s touto převodovkou zdolávají rychlost 300 kilometrů za hodinu, dříve než samo Porsche. Když jako první do 911 namontují dvě turba při stavbě legendárního CTR ”Yellowbird”, zůstávají u užších rozměrů základní Carrery, kvůli ještě vyšší maximální rychlosti. Potýkají se u toho s problémem protáčení zadních ráfků uvnitř pneumatik, což vyřeší speciálními bezpečnostními pneumatikami zůstávajícími na kole i po vážném defektu. CTR řízené Stefanem se jízdou plnou driftů stává na osm let nejrychlejším vozem na Nordshleife. Rekord zajel v provozu jízd pro veřejnost, což bylo tenkrát jen pár lidí, protože vlastně až samotný záznam Stefanovi jízdy s CTR přitáhl na trať větší masu nadšenců. Ve spolupráci s Fichtel a Sachs vyvíjejí systém elektronické spojky, který umožňuje řadit klasickou pákou, ale pouze se dvěma pedály, což při zachování zážitku z řazení pomáhalo ke snadnější jízdě po městě a na rychlých úsecích. Na začátku devadesátých let začínají svá sedmnáctipalcová kola vyrábět i o palec nebo dva větší. Při přípravě CTR2 Sport pro americké závody do vrchu Pikes Peak, došlo k rozšíření rozšíření a instalaci velkého křídla na velké křídlo. Porsche si za zadní nápravu nikdy nedovolilo dát více, než šestiválcový boxer, RUF na stejné místo u RGT-8 montuje vidlicové osmiválce vlastní výroby. Ani klasické uložení motoru 911 není Aloisovi svaté, neboť v roce 2007 přišel s CTR3 s motorem uprostřed, kvůli kterému nastavuje zadní polovinu vozu trubkovým rámem.  A jako jedni z prvních Němců prodávali vlastní elektromobil, samozřejmě 911. Motory v autech RUF jsou silnější, než soudobé “ekvivalenty” od Porsche.

Vzhledem k odvážnosti jejich práce je pozoruhodné, že si stále udržují přízeň Porsche, k náklonnosti zřejmě přispívá činnost renovace starších modelů, špičková kvalita a ponechání rozpoznatelných prvků, zejména světel. Rufy ale snadno odlišíte, automobilka udržuje designový jazyk z jejího raného období a má i vlastní detaily a polstrování, které někdy používají i v motorovém prostoru. Jako správní úpravci RUF inovují, naštěstí ale stále uznávají klasické, mechanické hodnoty. Vyznat se v celém označení modelů je složité, protože vyrobí na přání cokoliv. Většinou dostanete ještě silnější auto, než si objednáte, jak se mnohokrát potvrdilo při nezávislých měřeních, což Alois Rüf ml. příznačně okomentoval tím, že v Pfaffenhausenu mají větší koně. Manuál je samozřejmostí a nikdo netvrdí, že se dál dělat nebude, takže se nenapálíte jako ti, kteří koupili od překupníků 911R. Volíte si mezi širokými a šípovitými bodykity, můžete  mít atmosferické plnění, kompresor, jedno nebo dvě turba a přihodit třeba kola s centrální maticí. Letos rozprodali malou a extrémně drahou sérii moderních reinkarnací původního CTR. Utajeně pro něj vyvinuli vlastní karbonový rám, kvůli stabilitě je prodloužené oproti originálu a tlumiče má uložené horizontálně. Přes maximální sofistikovanost prostě vyrábí brutální auta, v jejich promyšlenosti se evidentně skrývají také emoce, foneticky vyjádřené asi jako RUF RUF RUF. Vždyť sama firma při  představování  zmiňuje zvuky turbodmychadel lapajících po dechu, skučení wastegate a práskání výfuku.

Formule Renault 2.0: Juniorský monopost je brutální řidičský zážitek

Usednout do kokpitu závodní formule je dětským snem nejednoho kluka, kterému koluje benzin v žilách. Teď se konečně vyplnil i mně!

Číst celé

Lamborghini 350 GT započalo válku mezi naštvaným průmyslníkem a Ferrari

První model úspěšné italské továrny, k němuž údajně vedla jednoduchá hádka. Kupé 350 GT bylo prvním vozem muže, který se rozhodl vyhlásit válku slavné automobilce se vzpínajícím se koněm ve znaku.

Číst celé

Ferrari Testarossa: Unikátní bylo i obutí

Zářivý červený lak Rosso Corsa, vyklápěcí světla a vidlicový dvanáctiválec uložený uprostřed. V osmdesátých letech byla Testarossa snem puberťáků, dnes se stává ceněným klenotem v automobilových sbírkách po celém světě.

Číst celé

Sklo Kiriko: Ručně broušené sklo pro Lexus LS stojí 375 000 korun

Ručně broušené sklo Kiriko od japonských mistrů řemesla je jedním z nejkrásnějších příplatkových prvků na dnešním trhu, který nesmí chybět v žádném novém Lexusu LS.

Číst celé

Poznejte ostrov Man a poslechněte si přitom Mustang Bullitt

Ford pokračuje v seriálu o nejlepších silnicích v Evropě. Tentokrát předvedl nový Mustang Bullitt na trati motocyklového závodu Isle of Man Tourist Trophy.

Číst celé

Bizzarrini 5300 GT: Ital se srdcem z Corvetty

Dohodnout se s Enzem Ferrarim nebylo jednoduché. Po neshodách mu byl konkurencí nejen Ferruccio Lamborghini, ale i jeho bývalý inženýr Giotto Bizzarrini.

Číst celé