Život s Mazdou RX-8: Točí lehce, chytá těžce

Redakční Mazda RX-8 se těší usilovné údržbě a velkému zájmu na Legendách, ale i tak zlobí.

Věříte na osud? A věříte, že se s osudem potýkají i auta? Až příliš petrolheadská otázka, která mi jednoho večera proběhla hlavou. Už je to déle než rok, co jsem si domu přivezl Mazdu RX-8. Auto, jež je mnohými zatracováno pro svou nespolehlivost, s níž musím jednou za pár měsíců bojovat. Jenže se stále nemůžu zbavit dojmu, že mi to za to zkrátka stojí.

V minulém díle seriálu o životě s zatím posledním sériově vyráběným wankelovým autem jste mohli postřehnout, že čtyřdveřové kupé prošlo dekontaminací laku a prvním stupněm leštění, za jehož pomoci v nedávných dobách v Německu odložené auto výrazně prokouklo. Několikahodinová práce však nebyla jedinou kosmetickou změnou, která RX-8 potkala. Mazda ve spolupráci s autorizovaným dealerem Car Star Praha dostala nová zadní světla, jelikož jsem definitivně ztratil trpělivost s nepřemožitelným zatékáním i při každém slabém dešti.

Kvůli čemu tolik parády? Redakční Mazda RX-8 se totiž zúčastnila letošního, již pátého ročníku automobilové slavnosti Legendy. Překvapením pro mě i mé přátele byl obrovský zájem z řad návštěvníků. Popravdě mohu říci, že jsem jím byl až zaskočený. Po celý víkend jsem neustále odpovídal na zvědavé otázky přihlížejících, jež se z velké části týkaly historie vozu a soužití s ním. Kolikátý motor? Kolik má najeto? Za kolik to jezdí? S největší pravděpodobností si dotazy dokážete představit.

Přestože se Mazda těšila obrovskému zájmu, dočasná sláva nepokazila její osobitý charakter. Krátce po Legendách začala opět zlobit. Studené starty začaly být delší než obvykle a zahřátý motor startoval jen stěží. Abych byl upřímný, začal jsem se bát o jeho stav. Ačkoliv minulé léto prošel kompletní přestavbou, ve vysokých otáčkách, jichž v mých rukou velmi často dosahuje, se může stát téměř cokoliv. Například se může naštípnout nějaký z apexů.

To i pocitově nižší výkon mě dovedlo k rozhodnutí, že nastal pravý čas pro kontrolní měření kompresí, během něhož jsem se bál nejhoršího. Při návštěvě specialisty Kamikaze RX8 jsme naměřili překvapivě vysoká čísla. První rotor stlačoval na rovnoměrných 105 PSI, druhý pak na 107 PSI. Při zjištěných hodnotách mi spadl kámen ze srdce, jelikož nové motory po správném zajetí disponují kompresními tlaky lehce přesahujícími 110 PSI.

Následujícím diagnostickým krokem zjišťujícím špatný chod motoru se tak stalo ověření správné funkce zapalovacích cívek pomocí zkoušečky nasazené na jednotlivé zapalovací kabely. Ouha, původ problému byl na světě. Druhý rotor zapaloval pouze na jednu cívku. S Vaškem jsme byli překvapení, že motor vůbec běžel. Sehnat kvalitní zapalovací moduly pro Mazdu RX-8 je dost možná umění. Stal jsem se prvním člověkem v České republice, jemuž odešla zapalovací cívka vyrobená společností ZZ Performance. Po krátce trvající výměně Mazda startuje a běží jako kdy dříve.

Nekvalitní zapalovací cívkou však problémy nekončí. Kvůli absenci katalyzátoru ve výfukovém potrubí odchází druhá lambda sonda a zakrátko se objevuje i závada systému klimatizace. Tlak z potrubí uniká i po přetěsnění a podezření padá i na poškozený výměník. Nezbývá tak, než shánět novou lambda sondu a funkční okruh klimatizace, jelikož za nové originální trubky a výměník klimatizace si japonská značka dodnes účtuje přes 20 tisíc korun. S mírnou frustrací z neustálého řešení všelijakých závad svou RX-8 na několik týdnů odkládám.

Jenže pak přichází chuť se svézt. Ručička otáčkoměru doslova letí za hodnotu devíti tisíc otáček za minutu, ostrý řev dvourotorového wankelu prořezává okolí, fantasticky přesný manuál hladce zapadá a úžasné jízdní vlastnosti mi zakrátko vykouzlí úsměv na tváři. Když dalšího večera přemýšlím, jakou drobnost bych si nadělil ke svým pětadvacátým narozeninám, otevírám webové stránky evropského zastoupení tunera Racing Beat, z nichž krátce na to objednávám závodní regulátor mazání motoru, s nímž vzroste tlak oleje až o 2 bary. Mám pocit, že jsem se upsal ďáblu.

Děkujeme všem, kteří nám poslali fotky z Legend. Jména autorů uvádíme pod článkem.

Ferrari 250 LM: Poslední Ferrari historie, které vyhrálo Le Mans

Ferrari vyrobilo pouze 32 exemplářů typu 250 LM. Záměrem bylo přenést technologie prototypů do automobilových závodů třídy GT.

Číst celé

Vzpomínky na Ferrari F40 od tří mužů, kteří jej zkonstruovali

Designér Leonardo Fioravanti, testovací jezdec Dario Benuzzi a šéf speciálních projektů Ferrari Ermanno Bonfiglioli vzpomínají na Ferrari F40.

Číst celé

24 faktů o Corvette, které byste měli znát

Chevrolet vyrábí Corvette od roku 1953 a za tu dobu vzniklo více než jeden a půl milionu exemplářů. To dělá z Corvette jeden z nejpopulárnějších sportovních vozů všech dob.

Číst celé

Porsche 356/01: Počátek historie Porsche vznikl ve skromných poválečných podmínkách

Porsche se zapsalo do automobilové historie jako jeden nejslavnějších výrobců sportovních vozů. První vyrobený vůz značky vznikl v těžkých poválečných podmínkách poraženého Německa, ale byl okamžitým úspěchem.

Číst celé

Příběh závodního Mercedesu-Benz W154 ze sbírky Národního technického muzea

Každé auto, stejně jako každý člověk, má svůj tajemný příběh. Už jste někdy stáli v muzeu nad nějakým exponátem a říkali si: „Sakra, co má tohle auto asi za sebou?“ Podobnou otázku jsme si položili, když jsme v Národním technickém muzeu stáli nad jedním historickým závodním Mercedesem.

Číst celé

Aston Martin Ulster: Zvítězit v neděli, prodat v pondělí

Předválečný závoďák, který vznikl jako oslava vítězství továrního týmu v náročném závodě.

Číst celé