Život s Mazdou RX-8: Točí lehce, chytá těžce

Redakční Mazda RX-8 se těší usilovné údržbě a velkému zájmu na Legendách, ale i tak zlobí.

Věříte na osud? A věříte, že se s osudem potýkají i auta? Až příliš petrolheadská otázka, která mi jednoho večera proběhla hlavou. Už je to déle než rok, co jsem si domu přivezl Mazdu RX-8. Auto, jež je mnohými zatracováno pro svou nespolehlivost, s níž musím jednou za pár měsíců bojovat. Jenže se stále nemůžu zbavit dojmu, že mi to za to zkrátka stojí.

V minulém díle seriálu o životě s zatím posledním sériově vyráběným wankelovým autem jste mohli postřehnout, že čtyřdveřové kupé prošlo dekontaminací laku a prvním stupněm leštění, za jehož pomoci v nedávných dobách v Německu odložené auto výrazně prokouklo. Několikahodinová práce však nebyla jedinou kosmetickou změnou, která RX-8 potkala. Mazda ve spolupráci s autorizovaným dealerem Car Star Praha dostala nová zadní světla, jelikož jsem definitivně ztratil trpělivost s nepřemožitelným zatékáním i při každém slabém dešti.

Kvůli čemu tolik parády? Redakční Mazda RX-8 se totiž zúčastnila letošního, již pátého ročníku automobilové slavnosti Legendy. Překvapením pro mě i mé přátele byl obrovský zájem z řad návštěvníků. Popravdě mohu říci, že jsem jím byl až zaskočený. Po celý víkend jsem neustále odpovídal na zvědavé otázky přihlížejících, jež se z velké části týkaly historie vozu a soužití s ním. Kolikátý motor? Kolik má najeto? Za kolik to jezdí? S největší pravděpodobností si dotazy dokážete představit.

Přestože se Mazda těšila obrovskému zájmu, dočasná sláva nepokazila její osobitý charakter. Krátce po Legendách začala opět zlobit. Studené starty začaly být delší než obvykle a zahřátý motor startoval jen stěží. Abych byl upřímný, začal jsem se bát o jeho stav. Ačkoliv minulé léto prošel kompletní přestavbou, ve vysokých otáčkách, jichž v mých rukou velmi často dosahuje, se může stát téměř cokoliv. Například se může naštípnout nějaký z apexů.

To i pocitově nižší výkon mě dovedlo k rozhodnutí, že nastal pravý čas pro kontrolní měření kompresí, během něhož jsem se bál nejhoršího. Při návštěvě specialisty Kamikaze RX8 jsme naměřili překvapivě vysoká čísla. První rotor stlačoval na rovnoměrných 105 PSI, druhý pak na 107 PSI. Při zjištěných hodnotách mi spadl kámen ze srdce, jelikož nové motory po správném zajetí disponují kompresními tlaky lehce přesahujícími 110 PSI.

Následujícím diagnostickým krokem zjišťujícím špatný chod motoru se tak stalo ověření správné funkce zapalovacích cívek pomocí zkoušečky nasazené na jednotlivé zapalovací kabely. Ouha, původ problému byl na světě. Druhý rotor zapaloval pouze na jednu cívku. S Vaškem jsme byli překvapení, že motor vůbec běžel. Sehnat kvalitní zapalovací moduly pro Mazdu RX-8 je dost možná umění. Stal jsem se prvním člověkem v České republice, jemuž odešla zapalovací cívka vyrobená společností ZZ Performance. Po krátce trvající výměně Mazda startuje a běží jako kdy dříve.

Nekvalitní zapalovací cívkou však problémy nekončí. Kvůli absenci katalyzátoru ve výfukovém potrubí odchází druhá lambda sonda a zakrátko se objevuje i závada systému klimatizace. Tlak z potrubí uniká i po přetěsnění a podezření padá i na poškozený výměník. Nezbývá tak, než shánět novou lambda sondu a funkční okruh klimatizace, jelikož za nové originální trubky a výměník klimatizace si japonská značka dodnes účtuje přes 20 tisíc korun. S mírnou frustrací z neustálého řešení všelijakých závad svou RX-8 na několik týdnů odkládám.

Jenže pak přichází chuť se svézt. Ručička otáčkoměru doslova letí za hodnotu devíti tisíc otáček za minutu, ostrý řev dvourotorového wankelu prořezává okolí, fantasticky přesný manuál hladce zapadá a úžasné jízdní vlastnosti mi zakrátko vykouzlí úsměv na tváři. Když dalšího večera přemýšlím, jakou drobnost bych si nadělil ke svým pětadvacátým narozeninám, otevírám webové stránky evropského zastoupení tunera Racing Beat, z nichž krátce na to objednávám závodní regulátor mazání motoru, s nímž vzroste tlak oleje až o 2 bary. Mám pocit, že jsem se upsal ďáblu.

Děkujeme všem, kteří nám poslali fotky z Legend. Jména autorů uvádíme pod článkem.

Život s Mazdou RX-8: Kam zmizely komprese?

V běžném případě má koupě ojetého auta jednoduchý postup. Vyberete si, zaplatíte a jedete domu. Jenže takhle svět rotačních motorů nefunguje ve chvíli, kdy chcete, aby vaše RX-8 opravdu za něco stála.

Číst celé

Porsche 911 Carrera RS 2.7 bylo třikrát dražší než lidové 914

První nositel ikonického zadního spoileru byl vysoce žádaný již při svém představení. Porsche využilo situace a napakovalo si kapsy.

Číst celé

Peugeot 405 T16: Ukraden Afričany během Dakaru 1988

Peugeot 405 T16 navázal na úspěšné tažení předchozího typu 205 T16, ale účast v důležitém prvním závodě, jímž byla rally Paříž – Dakar ročníku 1988, zkomplikovala skupina zlodějíčků.

Číst celé

Pět předválečných závoďáků, které pravděpodobně neznáte

Pětice závodních aut, v nichž jezdili jen ti nejbláznivější muži na planetě. Kolik z nich znáte?

Číst celé

RUF: Mistrný fanatismus

Sporťáky stuttgartské automobilky v jejich historii upravoval kde kdo, ale jedna značka se je snažila udělat výrazně lepší a brutálnější při zachování tovární kvality.

Číst celé

Peugeot 405 Mi16: Pocta poslednímu sportovnímu sedanu automobilky

Na konci osmdesátých let přišel Peugeot s jeho prvním sportovním sedanem. Nástupce se nedočkal dodnes.

Číst celé