Škoda Fabia 1.0 TSI: Jak se jezdí s motorem podle testu WLTP?

Mladoboleslavská automobilka mi dovolila vyzkoušet modernizovanou Fabii, s níž jsem se projel v domácích podmínkách. Jaké jsou moje první dojmy?

Škoda Fabia třetí generace přišla na trh už před čtyřmi roky a v poslední době se na ní viditelně projevuje působení zubu času. Česká značka letos přispěchala s důležitou modernizací, za níž z velké části stojí i nový homologační emisní test WLTP, který vstoupí v platnost co nevidět. Úpravy skvěle prodávaného modelu se tak netýkají jenom decentních vizuálních změn, ale výrazně se podepisují na hnacím ústrojí.

Jak mám ve zvyku, okamžitě jsem skočil po nejlepší variantě, jakou si zákazníci mohou objednat. V mých rukách přistál šedivý hatchback ve stylingovém balíčku Monte Carlo, jež je nejvyšším možným stupněm výbavy. Oproti předchozí Fabii se ta modernizovaná zvenku liší hlavně přepracovanou výraznou přídí, která nese nové světlomety s technologií LED. Stejná technologie je použitá i v případě zadních skupinových svítilen, což je kromě doplňkových odrazek jediná výrazná změna uskutečněná na zádi.

Zákazníky oblíbený líbivý balíček Monte Carlo dekoruje karoserii kontrastními černými doplňky, k nimž patří přední spoiler, boční prahy, malý střešní spoiler a zadní difuzor. V interiéru se nachází sportovně tvarovaná sedadla disponující pohodlným bočním vedením podporujícím oporu těla řidiče v zatáčkách. Pokud se však na novou Fabii podívám jako na celek, nemůžu se zbavit dojmu, že se mi přepracovaný vůz líbí o fous méně, než ten původní.

Změny v interiéru však nejsou na první pohled výrazné. Palubní desce vévodí dobře čitelný přístrojový štít, jež doplňuje pro Fabii nový infotainment Swing Plus s 6,5“ barevným dotykovým displejem. Automobilka se snaží zaujmout hlavně mladé zákazníky, kvůli čemuž palubní výbava disponuje plnou konektivitou se smartphony.

Z mého pohledu se ale největší změny Škody Fabie odehrály pod kapotou. Vývojové oddělení značky totiž novou Fabii vybavilo pouze malými tříválci, přičemž se zbavilo „neekologických“ dieselů (alespoň tak je vidí nová metodika měření emisí). Základem nabídky je atmosférická litrová jednotka MPI, jejíž základní verze nabízí výkon 60 koní, silnější pak 75 koní. Více lákavé jsou z mého pohledu přeplňované motory 1.0 TSI s nejvyššími výkony 95 a 110 koní. Přeplňované motory jsou kvůli nastupujícímu emisnímu testu WLTP bohužel vybavené filtrem pevných částic.

Nejsilnější dostupnou motorizaci jsem zvolil se standardním manuálním šestikvaltem, přičemž za příplatek bude dostupný i sedmistupňový dvouspojkový automat DSG. I přes slušný tabulkový výkon pro mě byl motor malým zklamáním. Droboučký motor je sám o sobě slabý a větší zátah se neobejde bez pořádného roztočení turbodmychadla, které začíná plnit od přibližně 1 700 otáček za minutu. Odezva na povely řidiče skrze plynový pedál je zároveň až příliš dlouhá a ani po překročení potřebných otáček pro vyšší akceleraci se nedostavuje řidičské nadšení. Pro městské ježdění je nevýkonnější motor nabídky příjemný, avšak nesmíte v něm hledat charakter sportovce. Úniku před ježděním v hluboké turbodíře nepomáhá ani převodovka vybavená až příliš dlouhými převodovými stupni. Její řadící ústrojí má pak přesné, ale poněkud dlouhé dráhy.

Modernizovaná Fabia se ale snaží oslovit širokou klientelu, která v ní nevyhledává sportovního ducha. Tomu odpovídá i naladění pohodlného podvozku, který snadno pohlcuje drobné a střední nerovnosti. Na velkých výmolech ale už nezvládá utlumit všechny rázy, kvůli čemuž se do interiéru přenáší výrazné otřesy. Škoda pro variantu hatchback úplně poprvé nabízí i osmnáctipalcová kola, s nimiž však musí jízdní komfort značně klesnout. Takto vybavený vůz jsem ale bohužel neměl možnost vyzkoušet.

Při běžných rychlostech funguje podvozek na výbornou, ale při svižnějších průjezdech zatáčkami jsem velmi často pociťoval, že tohle škodováckému hatchbacku zkrátka moc nejde. Kromě velkých náklonů karoserie mi na menší důvěře k autu nepřidávalo ani městské řízení filtrující veškerou komunikaci od předních kol.

Když se však na přepracovanou Škodu Fabii podívám pohledem cílové skupiny, jedná se o vcelku povedené auto. S drobným faceliftem se podařilo omladit celkový vzhled a v interiéru se objevily nové zajímavé možnosti výbavy. Nenáročným uživatelům pravděpodobně nebude vadit ani hnací ústrojí nabízející pouze průměrnou dynamiku, za jehož pomoci se ale pohodlně přepraví z jednoho konce města na druhý. Pro milovníky sportovní jízdy a mechaničnosti ale nová Fabia zkrátka není.

Plazící se lowridery oslavovaly svobodu a zviditelňovaly menšinu

Stylová nepřehlédnutelná auta, která jsou doplněna hip hopem nesoucím se z výkonných audiosoustav. Lowridery vznikly v hispánské menšině, aby její členové mohli sdílet svou svobodu a upozornit americké obyvatelstvo voláním „jsme tady!“. Z jednoduché myšlenky se postupem let stal jeden z nejlépe vypadajících tuningových směrů na poli amerických aut.

Číst celé

Porsche 911 Carrera RSR Turbo 2.1: Když atmosféra nestačí

Inženýři ze Stuttgartu zjistili, že jejich závodní atmosférické motory byly na vrcholu možností a vydali se cestou přeplňování. Carrera RSR Turbo 2.1 se stala prvním pokusem použití turbodmychadla v okruhové 911.

Číst celé

Nissan GT-R, část prvá: Playstation nebo zázrak?

Sportovní Nissany s emblémem GT-R vždy přitahovaly všechny fanoušky japonských vozů, ale nejen ty. GT-R se stalo japonskou senzací, která se začala objevovat i v kreslených manga komiksech. Rozhodli jsme se, že vám představíme současnou generaci, známou jako R35, pěkně do puntíku. Během našeho pětidílného seriálu se se mu podíváme na zoubek. Dnes začneme zlehka: Otázkou, čím vlastně GT-R je v očích mnoha lidí, ale také na to, jaké je doopravdy.

Číst celé

Tatra 603: Papalášský kočár

Historická limuzína, která byla určena těm nejvyšším. Prostý lid si ji normálně koupit nemohl, ale i přesto se později dostala do rukou smrtelníků. V době, kdy byla pro členy vlády a papaláše téměř bezcenná. Dnes se jedná o hodnotný sběratelský kousek, kterému stačí pouhých pár minut, aby povyprávěl příběh doby minulé.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Nemilé překvapení

Každá projížďka v mé RX-8 přináší mnoho skvělých momentů a zážitků, ale vypilované nezvyklé kupé umí občas i pěkně potrápit. Naštěstí všechno dobře dopadlo.

Číst celé

Ferrari Dino bylo pomníkem zesnulého syna

Malé Ferrari, které v posledních letech zažívá boom mezi sběrateli. Jeho vznik je bohužel doprovázen hořkou pachutí ztráty milovaného syna.

Číst celé