Shelby Mustang z Hertzu. GT350 H byl nejlevnější způsob jak získat závodní auto

Americká autopůjčovna Hertz se v roce 1966 spojila se Shelby, aby společně spustili program „Rent-A-Racer“. Za volant speciálního GT350 H mohl za malý poplatek usednout úplně každý.

Potřeba pronájmu auta je zřídkakdy zábavným zážitkem. Obvykle ji potřebujete, protože vaše auto vypovědělo funkci, nebo jste na dovolené a potřebujete se dostat z letiště do hotelu. Když už se rozhodnete utratit nějaké peníze z bankovního účtu a auto si pronajmout, většinou přichází hořké zklamání. Vozy dostupné za přijatelné peníze jsou často nepřitažlivé a nudné. Pocit, že není z čeho vybírat, však nezažívali Američané v roce 1966, když se rozhodli pronajmout si auto z nabídky autopůjčovny Hertz.

Jméno Shelby bylo dobře známé v motoristickém sportu a zakladatel značky Carroll Shelby byl legendou po úspěchu ve vytrvalostním čtyřiadvacetihodinovém závodě v Le Mans. Jeho tým pomohl k úspěchu závodního programu Fordu GT40. Příjem skutečných peněz pro značku Shelby byl tvořený prodáváním vysoce výkonných silničních aut, které si mohli koupit fanoušci a nadšenci. Shelby začal nabízet upravenou variantu populárního Fordu Mustang, jež se jmenovala GT350, ale nové auto potřebovalo nějakou formu reklamy.

V roce 1966 se Shelby spojil s americkou sítí autopůjčoven Hertz, aby společně připravili geniální propagaci. Shelby připravilo sérii výrazných černo-zlatých GT350 určených pouze pro Hertz. Za pouhých 17 dolarů na den si lidé mohli pronajmout výkonnou verzi Mustangu a ochutnat život se silným osmiválcem pod kapotou. To znamenalo, že mnoho lidí chtělo vyzkoušet, jaké to je řídit auto upravené Shelby, zatímco poutavé zbarvení sloužilo jako mobilní reklama pro iniciativu „Rent-A-Racer“.

Ikonické Mustangy Shelby byly pojmenované GT350 H a pod jejich kapotou se nacházel vidlicový osmiválec Cobra 289 o výkonu 306 koňských sil a točivém momentu 446 newtonmetrů. Prvních 85 kusů bylo do vozového parku Hertzu dodáno se čtyřstupňovými manuálními převodovkami, které umožňovaly snadné dosažení největší síly vozů. Následujících 800 vozů bylo objednáno s automatickými převodovkami, aby byly snadné pro ovládání často nezkušenými zákazníky.

Shelby GT350 H byly seriózní výkonné stroje a podle pověstí byly některé kusy vraceny s pozůstatky startovních čísel a na sjetých pneumatikách. V některých vozech byly dokonce nalezeny stopy po dočasné montáži bezpečnostního rámu.

Součástí dohody mezi Hertzem a Fordem bylo, že všechny exempláře měly být po ukončení pronájmů vráceny. V dílnách Fordu a Shelby prošly rekonstrukcí a následně byly prodány široké veřejnosti. Dnes jsou tyto vozy sběratelsky velmi cenné a nejžádanější jsou nejstarší exempláře s manuálem. Marketingová strategie se ukázala pozitivní jak pro Shelby, tak pro Hertz. Černé Mustangy se zlatými pruhy se staly ikonami.

Myšlenka „Rent-A-Racer“ byla oživena v roce 2006, kdy Shelby oslavoval čtyřicáté výročí od vzniku původního Shelby GT350 H, když bylo vyrobeno 500 vozů Shelby GT-H. Jako základ posloužil Mustang GT, který byl vybavený výkonným motorem Ford Racing Performance FR1. O rok později vznikla i otevřená varianta a všechny tyto vozy byly dostupné pouze v síti autopůjčoven Hertz.

Moderní obdoba Shelby GT350 H vznikla i v roce 2016, když původní reklamní kampaň „Rent-A-Racer“ slavila padesáté výročí. Shelby připravil novou edici pro autopůjčovny Hertz, jež vycházela z pětilitrového Mustangu GT. Tentokrát však vzniklo pouhých 140 vozů s přepracovaným podvozkem, novým výfukem a upravenou karoserií. Některé z těch to vozů jsou stále k dispozici k pronájmu v amerických půjčovnách Hertz.

Eclipse Cross se řídí dobře, ale vadí mi jako auto. Proč?

Pro běžné lidi opravdu je Eclipse Cross vážně dobré auto, ale benzínový šílenci jej už z principu nenávidí. Mně se při osobním vyzkoušení nové Mitsubishi opravdu líbilo, jenže je tady velké ale.

Číst celé

Plazící se lowridery oslavovaly svobodu a zviditelňovaly menšinu

Stylová nepřehlédnutelná auta, která jsou doplněna hip hopem nesoucím se z výkonných audiosoustav. Lowridery vznikly v hispánské menšině, aby její členové mohli sdílet svou svobodu a upozornit americké obyvatelstvo voláním „jsme tady!“. Z jednoduché myšlenky se postupem let stal jeden z nejlépe vypadajících tuningových směrů na poli amerických aut.

Číst celé

Pět aut, která bych chtěl řídit o chvíli déle

Pravděpodobně všechny z nás baví neustále poznávat další a další auta. Občas se ale objeví kousky, v nichž bychom chtěli strávit více času, než bylo možné.

Číst celé

Ferrari 575M s manuálem je důvod, proč existují sny

Zvuk atmosférického vidlicového dvanáctiválce je jen těžko překonatelný.

Číst celé

Guinnessova kniha rekordů: Pět nevšedních nejlepších výkonů

Nejrychlejší drift nebo nejrychlejší akcelerace v elektrickém autě. To a další zajímavosti můžete najít v Guinessově knize rekordů.

Číst celé

Smutný osud Mustangu Mach 1, který sloužil u japonské policie

Zapomenutý služební vůz policie z prefektury Tochigi odhaluje skrytý příběh oficiálně dovezených Mustangů do Japonska.

Číst celé