Porsche 989: Panamera konce osmdesátých let

Čtyřdveřové luxusní Porsche se mělo stát zajímavou alternativou kupé 928. Razantní pokles zájmu o osmiválcové GT však předznamenal předčasné ukončení jeho vývoje.

Když Porsche v roce 2009 vstoupilo s modelem Panamera do světa superrychlých limuzín, mezi skalními fanoušky rozvířilo debatu, zda to bylo opravdu potřeba. Panamera se zařadila po boku podobně chladně přijatého SUV Cayenne a stala se vozem, který značce pomohl vydělávat potřebné peníze na opravdové sportovní modely.

První myšlenka čtyřdveřového rychlého sedanu se však v Porsche objevila už v polovině 80. let, kdy vzrostly prodeje luxusního kupé 928. Manažeři společnosti se rozhodli připravit praktický, ale výkonný vůz, který by se mohl stát zajímavou alternativou k osmiválcové 928. Vedením vývoje byl pověřen Dr. Ulrich Bez, jemuž byly předány odpovídající instrukce. Nové auto mělo být luxusní a komfortní, ale zároveň muselo nabízet dostatek sportovních vlastností, aby bylo schopné zatopit konkurenčním autům od Mercedesu-Benz a BMW.

Vývoj započal v roce 1988 a Bez jej vzal doslova od podlahy, jelikož navrhl zbrusu novou platformu využívající motoru uloženého vpředu a pohonu zadních kol. Potřebnou hnací sílu vytvářel kapalinou chlazený vidlicový osmiválec s úhlem rozevření válců 80°, jehož výkon dosahoval přibližně 300 koní. Přestože byl motor dostatečně silný, jen málokdo zná jeho skutečný zdvihový objem, který se údajně pohybuje mezi 3,6 a 4,2 litry.

Mezitím, co Bez připravoval auto po technické stránce, návrhář Harm Lagaay se ujal vnějšího vzhledu. Prototyp nesl kulaté elegantní křivky, jež později ovlivnily další modely, z nichž nejvíce sportovní kupé 911. K takovým prvkům se řadí například světlomety supersportu 959 později použité na 993 či celkové tvary a koncová světla, která byla později přepracována a použita na 911 generace 996.

Dr. Ulrich Bez však opustil Porsche v září roku 1991, kvůli čemuž byl následně zastaven vývoj prototypu 989. Dalšímu postupu nepřál ani razantní pokles prodejů 928, což dovedlo vedení společnosti k přehodnocení životaschopnosti dalšího modelu nákladného na vývoj. Nízký celkový zisk Porsche v letech 1989-1991 dával jasně najevo, že by neopatrný postup mohl být až příliš riskantní.

Z toho důvodu byl vývoj čtyřdveřového Porsche 989 v lednu 1992 definitivně zrušen. Porsche dříve tvrdilo, že jediný vyrobený prototyp ve stříbrné barvě byl následně zničen, ale později přiznalo jeho existenci a umístění v továrním depozitáři. Stuttgartská značka si jej i nadále ponechává ve své sbírce a čas od času z něj udělá jeden z exponátů v továrním muzeu.

Škoda 450/Felicia, aneb šťastný kabriolet

Za vznikem ikonického československého kabrioletu stála vyhlídka na vysoké příjmy ze západu.

Číst celé

MG F: Je to o srdci

Roadster s motorem uprostřed, který je méně známou součástí své kategorie. Jak se s ním žije?

Číst celé

Auto Pólo: Zničená auta a tvrdé pády při zvláštním sportu

Místo koní použili auta a snažili se zasáhnout soupeřův terč basketbalovým míčem. Auto pólo bylo odvázanou motoristickou zábavou počátku minulého století.

Číst celé

Top Fuel Dragster: 500 km/h za 4 sekundy

Akcelerace shodná s vystřelením z katapultu a šílené provozní náklady. Vrcholová třída dragsterů vyžaduje obrovskou porci odhodlání.

Číst celé

Zastřel a ujeď 3/3: Devadesátky přinesly nový druh gangsterů

Moderní doba přináší nejen nový druh gangsterů, ale i nové typy aut. Luxusní limuzíny se těší ještě větší oblibě, protože kromě komfortu nabízí i vzrušující výkony.

Číst celé

Na kolik vyjde údržba Ferrari F430? Známe ceny

Máte zálusk na osmiválcové Ferrari, které se vyrábělo na samotném konci analogově smýšlející doby? Pravděpodobně vás bude zajímat, kolik peněz si musíte připravit.

Číst celé