Nový Renault Mégane R.S. přijíždí. Dosáhne kvalit předchůdce?

Dlouho se čekalo na nový Renault Mégane RS, který byl ve svých předchozích dvou generacích králem třídy hot-hatchů. Divize Renault Sport má talent na to, aby jejich ostré verze jinak spíše měkkých a levných aut stály za to.

Do dlouhé lajny úspěchů divize Renault Sport se pravidelně řadilo i menší Clio. Až s jeho poslední generací v roce 2012 přišlo drobné zklamání, kdy místo atmosférického dvoulitru dostalo turbomotor 1.6 a povinný automat. Clio tím  ztratilo svou ryzost a my se tehdy začali bát, co bude s novým Méganem R.S. Dlouze se o něm nejistě spekulovalo, a to až dodnes, kdy se oficiálně tato novinka představila na autosalonu ve Frankfurtu.

Turbodmychadlem plněný dvoulitr vystřídal nový, menší motor o objemu 1,8 litru, který je však nově vybaven přímým vstřikováním paliva. Jde o stejný motor o výkonu 280 koní, který najdete v Alpine A110. Koncem příštího roku navíc bude představena verze R.S. Trophy, která nabídne rovných 300 koní. U převodovky si inženýři (nebo marketéři) vzali ponaučení z Clia R.S. a manuál Méganu nesebrali. Automat ovšem v nabídce najdete také, půjde o dvouspojku s pádly pod volantem a systémem launch control. Auto očividně ještě není úplně hotové, protože údaje o hmotnosti, maximální rychlosti či zrychlení Renault prozradí až koncem tohoto roku.

Mégane R.S. poprvé také dostane systém zatáčení všech kol 4Control. Ten už známe z dřívějších Lagun či běžného Méganu, ovšem tady jsme zvědaví, jak bude systém fungovat v takto nekompromisním hot-hatchi. Podvozek si budete moci objednat ve dvou různých nastaveních „Cup“ a „Sport“, z nichž ten první pracuje se samosvorným diferenciálem na přední nápravě. Brzdový systém Renaultu bude dodávat firma Brembo. Premiéru v rámci celého segmentu si odbydou hydraulické dorazy na obou nápravách, které plynule zpomalují tvrdé rány do podvozku.

Mégane R.S. se ovšem rozhodl být také univerzálnějším autem. Můžeme začít tím, že ani běžný model této generace nedostal třídveřovou variantu a tedy ani R.S. nekoupíte jinak než s 5 dveřmi. Novinkou je také systém Multi-Sense, díky kterému si můžete vybral z pěti módů – Comfort, Normal, Sport, Race a Personal, který vám dovolí nastavit si auto podle svého gusta.

Ona snaha o univerzálnost může být – podle nás – kamenem úrazu. Trochu se bojíme, aby se z auta nevytratil ten výrazný fun-factor předchozích generací, který tradičně vozy divize Renualt Sport odlišoval od konkurence. No uvidíme, co ukážou testy, snad Mégané R.S. otestujeme také. Na trhu se objeví zkraje roku 2018.

Porsche 911 Carrera RS 2.7: Drahý homologační speciál s ducktailem

První nositel ikonického zadního spoileru byl vysoce žádaný již při svém představení. Porsche využilo situace a napakovalo si kapsy.

Číst celé

Ferrari 575M s manuálem je důvod, proč existují sny

Zvuk atmosférického vidlicového dvanáctiválce je jen těžko překonatelný.

Číst celé

7 prototypů BMW, které měly postoupit do sériové výroby

Vybrali jsme sedm prototypů BMW, o nichž si myslíme, že měly postoupit do fáze sériové výroby. Souhlasíte s námi?

Číst celé

Maserati Birdcage: Složitá konstrukce rámu připomínala ptačí klec

Základem Maserati Birdcage byl unikátní prostorový rám, který mu dal jeho nesmazatelnou přezdívku „ptačí klec“.

Číst celé

Tafheet: Tvrdě postihované arabské driftování

Saúdští hazardéři se snaží vyhrát závod se smrtí, ale často riskují životy svého okolí. Ochránci zákona se s nimi pochopitelně nemažou. Tresty mohou dosáhnout i tisíce ran bičem.

Číst celé

Koenig Specials: Tovární Ferrari byla příliš pomalá

Bláznivě široké bodykity se v posledních letech rozšířily po celém světě hlavně z malého Japonska, kde sídlí společnosti jako Liberty Walk, Rocket Bunny či RAUH-Welt Begriff. Ve druhé polovině minulého století se tímto směrem úprav ale vydali i v Německu.

Číst celé