Mercedes-Benz X 350 d 4Matic: S-Klasse mezi pick-upy

Prémiový pick-up z nabídky Mercedesu sice vychází z Nissanu Navara, ale skrývá se v něm více než byste si mohli myslet. Je více silný, kultivovaný a mnohem lépe vyrobený.

Spolupráce velkých automobilek jsou v posledních letech častým jevem. Mercedes-Benz se ve snaze udržet krok s konkurencí opět spojil s aliancí Renault – Nissan, aby mohl rozšířit svou nabídku o pracovní pick-up. Mercedes-Benz třídy X je na trhu už nějakou dobu a může se zdát, že je pouze přeznačeným a jinak vypadajícím modelem jiných značek, ale rozdílů je mnoho.

Mercedes-Benz X je založený na platformě Nissan F-Alpha jako Nissan Navara NP300, ale technici Mercedesu vlastní model výrazně přepracovali a odlišili od dárce základních komponentů. Původních dílů zůstalo jen málo. V exteriéru se shodují pouze držáky vnějších zpětných zrcátek, kliky dveří a madlo k otevření výklopného čela korby. Karoserie je dokonce o několik centimetrů větší do všech stran, což znemožnilo použití totožných plechů a plastů.

Třída X je pick-up mamutích rozměrů, který s délkou přesahující 5,3 metru strčí do kapsy nejednu obyčejnou dodávku. Velikost prémiového pracanta se ukazuje jako problém na přeplněných parkovištích ve městech, protože jej nelze zaparkovat na jedno běžné parkovací místo. Pokaždé na některém konci přesahuje. Manévrování při parkování ztěžuje i pomalý převod tuhého řízení a poloměr otáčení 13,4 metru.

Už po prvním nasednutí do interiéru je zřejmé, že návrháři Mercedesu zapracovali na tom, aby pick-up X byl prostě Mercedes. Téměř každý použitý díl pochází z výroby Mercedesu a s Nissanem se shoduje jen několik ovládacích prvků. Plasty jsou kvalitní, z dílenského zpracování je cítit kvalita Mercedesu, ale i přesto není X něco jako luxusní pick-up. Oproti konkurenčním modelům jej lze považovat na bohatě vybavený pick-up.

Zklamáním je rozvržení interiéru. Startovací tlačítko je umístěné ve spodní části palubní desky na úrovni pravého kolene, kde prolis plastu může překážet osobám vyššího vzrůstu, a v interiéru chybí praktické odkládací prostory. Schránka loketní opěrky je malá, držáky nápojů prťavé a v okolí sedadla řidiče se nenachází jediné místo, kam si lze odložit peněženku nebo mobilní telefon. I přestože cestující vpředu mají komfortu dostatek, na zadních sedadlech už ho tolik není. Zadní sedák je krátký a vysoko umístěný.

Vysoká pozice řidiče nad vozovkou může být malou komplikací při jízdě v hustém městském provozu. Spodní hrana bočních oken je vysoko a zvláště na více slepé pravé straně se pod její úroveň dokáže schovat i normální auto. Při změně jízdních pruhů je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, protože se mi takto dokázalo schovat například Audi A7. Naštěstí zůstalo jen u šrámů na mém řidičském egu.

Mercedes-Benz pro pohon třídy X použil vlastní motorizace, na jejichž vrcholu stojí verze 350 d, která je předmětem tohoto testu. Trochu divoké typové označení ve skutečnosti odkazuje na třílitrový šestiválcový turbodiesel OM642 o výkonu 258 koní a točivém momentu 550 newtonmetrů, který je dostupný už od 1 400 otáček za minutu. Vidlicový motor s jedním VGT turbodmychadlem disponuje silným zátahem, jemným chodem a pracuje s nečekanou tichostí.

Sedmistupňová automatická převodovka s hydrodynamickým měničem 7G-Tronic Plus je s motorem dobře sladěná, má delší odstupňování a řadí hladce, k čemuž využívá prokluz měničové spojky. Naladění převodovky je pochopitelně zaměřené na klidné ježdění. Tomu odpovídá i pomalejší změna rychlostních stupňů a delší odezva na kickdown. I z toho důvodu mi při volbě jízdních režimů příliš nedává smysl možnost Sport. V poklidném pracovním picku-pu?

Řidiči pick-upu od Mercedesu se nemusí bát, že by jejich pracant s tváří prémiovky nezvládl náročnější terén. Třída X je klasický rámový offroad s tuhou zadní nápravou, která už není odpružená zastaralými listovými pery, ale modernějšími vinutými pružinami. Pohon všech kol 4Matic, jež rozděluje točivý moment mezi nápravy v poměru 40:60, je vybavený i redukční převodovkou a uzávěrkou diferenciálu zadních kol.

Ačkoliv se spotřebou paliva při testování běžně příliš nezaobírám, nejvýkonnější třída X mě zaujala. Při běžném totiž dokáže jezdit se spotřebou lehce pod 10 l/100 km. Překvapivé hodnoty mne dokonce donutily, abych s tímto pick-upem zkusil jet co nejekonomičtěji a výsledek byl fascinující. X 350 d s pohotovostní hmotností okolo 2 300 kilogramů spořádalo pouhých 8,3 litrů nafty na sto kilometrů.

Pokud čekáte, že teď zmíním dálnici, na níž jsem takového výsledku dosáhl, jste na omylu. Nejnižší spotřeby paliva jsem dosáhl při ježdění okrajovými částmi hlavního města a jeho přilehlým okolím. Vzhledem k rozměrům jsou jízdní odpory Mercedesu X obrovské a s rostoucí rychlostí jízdy stoupá i hlad po naftě. Na dálnici jezdí X s výrazně vyšší spotřebou, než například na pražské jižní spojce.

Na poměry pick-upů dokáže Mercedes-Benz X 350 d při dálničním cestování vyvinout slušnou dynamiku a i ve vyšších rychlostech zůstává stabilní. Rychlé ježdění po dálnicích je další situace, kdy řidič musí být více na pozoru, protože brzdy jsou sice dostatečně silné, ale mají vlažný nástup a pro ostřejší brzdění je potřeba se hodně opřít do pedálu.

Co je však nejlepší vlastností Mercedesu X, se kterou se setkáváme i v konkurenčních modelech? Je to rámový offroad! Co tím mám na mysli? I jako fanouškovi sportovní jízdy mi nevadí se s Xkem loudat krajinou a nechat se unášet na vlně spící síly výkonného turbodieselu. Dokonce jsem to dělal rád. X totiž nemůže být o svižné jízdě v zatáčkách. Má příliš dlouhé řízení, naklání se a limity přilnavosti hodně blízko.

Kouzlo rámových pick-upů vyniká ve chvílích, kdy s nimi jezdíte po typických českých silnicích. Drobné nerovnosti sice vyvolávají vibrace a nenaložený tuhý zadek je uskákaný, ale tím nejlepším je právě rám a velká kola. Malé, střední i velké nerovnosti nebo retardéry můžete bezohledně přejíždět a s téměř stoprocentní jistotou víte, že se pick-upu nemůže nic stát. Jaké to pro mě bylo vysvobození po dlouhých týdnech za volantem běžných nových aut s nízkoprofilovými pneumatikami.

Obyčejná každodenní jízda v Mercedesu třídy X se příliš neliší od ježdění s moderními SUV. Umí zamaskovat velké rozměry a vysokou hmotnost, působí obratně a jízda je vlivem měkkého naladění podvozku houpavá. Jedinými komplikacemi jsou možné problémy s parkováním a větší slepé úhly při výhledu z kabiny.

Mercedes-Benz X je považovaný za světově první prémiový pick-up. Nejeden člověk jej může vidět jako dražší a jinak vypadající Navaru. Opak je pravdou, protože Mercedes-Benz významně zapracoval na tom, aby bylo X jiné, než dárce jeho platformy. Zvláště s motorizací 350 d je pocítit přidaná hodnota v podobě kvality Mercedesu a civilizovaného jízdního projevu oproti konkurenci. Mercedes-Benz X 350 d 4Matic můžu s klidem zařadit k nejlepším evropským pick-upům současnosti.

Továrna Packardu: Největší opuštěná automobilka na světě

V detroitské továrně Packardu se v první polovině minulého století vyráběly jedny z nejlepších luxusních vozů. Dnes výrobní prostory chátrají a hrozí jim úplné zřícení.

Číst celé

Temple of Speed je konečně online!

Slibovali jsme až na půdu a celé nám to trvalo strašně dlouho. Temple of Speed se po více jak sedmi letech na Facebooku přesouvá na vlny opravdového internetu. Dočkali jste se!

Číst celé

Začátky cizích značek v Americe: Evropské sportovní vozy

Ferrari, Lamborghini a Porsche v současnosti prodávají největší počet svých vozů na americkém trhu. Jak na něm začínaly?

Číst celé

Nissan GT-R Liberty Walk: 890 koní a bōsōzoku

Japonská historie v moderní podobě s obrovskou porcí výkonu pod kapotou. Může tohle být vůbec špatné?

Číst celé

Citroën M35: Wankel, který prý uspěl

V druhé polovině minulého století si s koncepcí motoru podle původního návrhu Felixe Wankela hrálo velké množství automobilek. Ve francouzském Citroënu se dokonce rozhodli, že jej budou testovat na lidech.

Číst celé

Katovna: Svými rozměry je to superrychlý obchoďák

Třetí Katovna v pořadí hodnotí nejen rychlé varianty běžně dostupných aut, ale i jednu žhavou sportovní novinku.

Číst celé