McLaren: Elektrický model musí vydržet 30 minut na okruhu

Současná technologie baterií však zatím nedokáže poskytnout takovou kapacitu.

Britský McLaren se po návratu na scénu v roce 2010 velmi rychle rozkoukal a úspěšně se mu daří šlapat na paty dlouholetým hráčům na poli supersportů. Automobilka se však po vzoru Ferrari či Lamborghini nechystá vrhnout do vývoje moderního SUV, ale zaměřuje se zcela jiným směrem.

Společnost McLaren Automotive si je vědomá trendů vývoje a postupem let se pokusí přesunout od automobilů s běžnými spalovacími motory k elektrifikovaným pohonům. Podle slov generálního ředitele, jímž je Mike Flewitt, ale není technologie baterií tam, kde jí inženýři McLarenu potřebují. Elektrický supersport musí být „použitelný“ a zcela bez kompromisů. Co tím myslí?

Úroveň vyvinuté technologie stále nedosahuje úrovně, jaká je potřeba. Důkazem je chorvatský elektrický hypersport Rimac schopný podávat vysoké výkony, ale jakmile vyrazí na trať, v plné rychlosti dokáže kroužit jen krátce. McLaren si přeje, aby sportovní vůz z jeho dílen dokázal kroužit alespoň po dobu 30 minut bez nutnosti nabíjení. Baterie se zatím nízkou kapacitou jsou navíc příliš těžké.

Flewitt odhaduje, že potřebná úroveň vývoje bude dosažena nejdříve v roce 2025. Do té doby bude každý model v nabídce McLarenu elektrifikovaný za pomoci hybridního hnacího ústrojí. Do roku 2025 by zároveň mělo být uvedeno na trh osmnáct nových modelů. Dva z nich určitě rozbuší srdce opravdových nadšenců, jelikož první z nich bude nástupce plug-in hypersportu P1, druhý nazvaný Speedtail se vydá ve vyjetých kolejích rekordního supersportu F1.

Chevrolet se pokusil rozkazovat sněhu. Tekuté řetězy omezovaly prokluz kol

Vysoký točivý moment a pohon jediné nápravy může ve sněhové nadílce představovat problém. Chevrolet v roce 1969 experimentoval s řešením, jak řidičům usnadnit život za volantem.

Číst celé

Ferrari 250 GT SWB Breadvan: Pomsta za odmítnuté 250 GTO

Vlivný podnikatel Giovanni Volpi byl podporovatelem továrny Automobili Tourismo Sport, jíž založili bývalí zaměstnanci Enza Ferrariho. Ferrarimu se to pochopitelně nelíbilo a rozhodl se, že Volpimu nedodá jeho objednané Ferrari 250 GTO. Vznešený Ital se proto rozhodl postavit daleko lepší auto a jeho vývojem pověřil talentovaného inženýra Giotta Bizzarriniho. Výsledkem jeho snažení se stal závodní speciál známý jako „Breadvan“.

Číst celé

Nissan GT-R, část pátá: Jaký je výsledný mix?

Vítáme vás u posledního dílu seriálu, který se věnuje konstrukci a vlastnostem Nissanu GT-R R35. V této části si shrneme, jaké je GT-R na silnici i mimo ni a zároveň přidáme osobní zkušenost jednoho profesionálního řidiče sportovních vozů.

Číst celé

Lamborghini LM002: Nepřijato do vojenské služby

Lamborghini postupně odhaluje světu své nové luxusní SUV, které se stane nástupcem mastodonta jménem LM002, jenž byl prvním sériově vyráběným offroadem ze Sant‘ Agaty Bolognese.

Číst celé

Temple of Speed vstupuje do nové sezóny

Ohlédnutí za minulostí a náhled do budoucnosti magazínu nasáklého závodním benzínem.

Číst celé

Poznejte ostrov Man a poslechněte si přitom Mustang Bullitt

Ford pokračuje v seriálu o nejlepších silnicích v Evropě. Tentokrát předvedl nový Mustang Bullitt na trati motocyklového závodu Isle of Man Tourist Trophy.

Číst celé