Mazda RX-7 FD3S: Můj rok s rotační legendou

Japonská sportovní legenda, jež přitahuje davy milovníků automobilové kultury ze země vycházejícího slunce. Fanoušek Luboš se rozhodl, že se s námi podělí o příběh svého bývalého exempláře, který po dobu jednoho roku vyplňoval parkovací místo u jeho domu.

K Mazdě jsem přišel vlastně zcela náhodou, chtěl jsem něco většího a pohodlnějšího, než byl můj Civic. Když jsem do vyhledávače zadal auta s výkonem nad 250 koní, cenu do 160 000 a vypadl na mě inzerát na v našich končinách exotickou Mazdu RX-7 FD3S. Okamžitě jsem se rozhodl, že se na ni musím jet podívat a minimálně se svézt. Jak to dopadlo napovídá samotný nadpis článku. Nelenil jsem, doma sebral peníze, psa pronajal do otroctví a jel pro ni. Tohle dvoudveřové kupé se stalo celosvětovou superstar a snem spousty petrolheadů a já jsem ho prostě bezpodmínečně potřeboval.

Červená vyšisovaná barva, jedno světlo s rozbitou parabolou, kola jak z dieselové Octavie, polámané plasty v interiéru, ale pod karbonovou kapotou přesně to, co mladej kluk potřebuje. Třináctistovka wankel s dvojicí turbodmychadel, která v základu dává kolem dvěstěpadesáti koní. Tenhle konkrétní kousek měl otevřené sání a titanový catback od GReddy, což mělo přimět motor trochu lépe dýchat. V době, kdy byly ceny snad nejvíc při zemi, jsem tohle všechno a karosářské díly asi na půl auta pořídil za krásných 155 000 peněz.

Cesta domů byla emotivní a hned první rychlejší rozjezd z křižovatky se vezl ve znamení “kejvni to tam bočmenem”. Dlouho do noci se ozýval v okolních vsích wankel vytáčený k omezovači za hranicí 8500 otáček za minutu. A když už jsme u toho točení, motor, jak už jsem prve řekl, je rotační o objemu 2x 654 ccm. Proč dvakrát? Je to dvourotor a dvě jsou i turba. Jedno fouká už v nízkých otáčkách a kolem čtyř tisíc se připojí i to druhé. To zaručuje celkem lineární zátah bez extrémního turbolagu. Všechen výkon jde na zadní nápravu skrze pětistupňový manuál. Z dnešního pohledu se může výkon kolem dvěstepadesáti koní zdát celkem mrzký ale věřte, že auto o hmotnosti přibližně 1300 kilogramů, s ideálním rozložením hmotnosti, dokáže rozhýbat víc než dobře. Když už jsem u výkonu, tak zmíním i točivý moment 295 Nm. Na silnici tuhle sílu přenáší pneumatiky o rozměru 225/50 na šestnáctkách. Ubrzdit to mají na starosti 294 mm ventilované kotouče.

Auto jako takové na mě působilo vcelku příjemně, alespoň z počátku jsem si myslel, že se v něm dá i běžně jezdit. Jak se časem ukázalo, tak na mé výškové proporce nebyla Mazda ideální parťačkou, hlavou jsem se opíral o strop. Protože wankel produkuje víc tepla než klasický pístový motor a klimatizace byla vytržená protože “výkon a váha vole”, tak v létě to uvnitř bylo skoro za trest. Obří sériový volant taky nebyl extra výhra. Ale když jsem sešlápl pedál, co ovládal keramickou spojku a po táhlém “čatačatačata” motor naskočil a usadil se na svém líném volnoběhu začal se mi na tváři objevovat úsměv. Jeho zvukový projev je specifický, nezaměnitelný, schválně si rozklikněte YouTube. Ono i podřazování je s tímhle autem radost. Za doprovodu charakteristického “brap” a občasné ohnivé show musí člověk za volantem vypadat jako Joker smějící se nějaké své šílenosti. Nebudu vás tu nudit sentimentálním vzpomínáním na každou zatáčku, co jsme spolu projeli. Jen vám řeknu, že řízení je přesné. Obratné a mrštné, přesně takové FDčko je. I na horší cestě je auto celkem stabilní a okresky, to je přesně jeho. Pokud nemáte zkušenosti s něčím podobným, dejte si pozor, neřaďte zbrkle v zatáčce, aby vám neuskočila záď, není to žádný beránek. Budete se s ním bavit, budete se smát. Ale vždycky musíte motor pořádně zahřát, než dupnete na plyn, a vždycky zvolnit než přijedete domů a zchladit turba. Potom se vám odvděčí ne až tak náročným servisem, jak se o wankelu traduje.

Nebudu vám lhát, jezdil jsem za šestnáct na sto a víc a olej měnil po třech tisících kilometrech. Jestli jsem se bavil? Jo, bavil. Moc, a nejen já. Jestli něčeho lituji? Taky kladná odpověď. Měl jsem s ní jezdit víc. A hlavně jsem ji neměl před pěti lety prodávat. Ale priority byly jinde. Jestli přemýšlíte nad koupí téhle krasavice tak si pospěšte, je jich málo a cena je minimálně 400 tisíc korun a stále stoupá. Dnes bych na ni už koukal jako na investici.

Dnes na křesle pro hosta seděl Luboš Jelínek. Díky!

Alfa Romeo 75 2.0 TS: Zachraňujeme auto, které jsem nikdy předtím neviděl

Návrat na výsluní není jednoduchý. Obzvláště pak ve chvíli, když jste na něm nikdy nebyli. Asi takový je příběh mojí Alfy Romeo 75.

Číst celé

Bugatti Veyron 16.4: Nejdůležitější auto prvního desetiletí 21. století

Hypersport, nebo luxusní cestovní kupé? Dlouhou dobu si zákazníci museli vybrat, ale až Bugatti Veyron 16.4 nabídlo dokonalý kompromis obojího.

Číst celé

Fiat Abarth 1000 Monoposto: Roztočil se před cílem, ale stanovil rekord

Fiat Abarth 1000 Monoposto da Record byl posledním rychlostním speciálem vozem automobilky a stanovil rekord nezvyklým způsobem.

Číst celé

Katovna: Design mi připomíná ikonky na androidech, je to taková anti-sexy žába

Temple of Speed zkouší nový formát článku. Čtyři samozvaní znalci hodnotí auta svými subjektivními názory a nepokrytě si u toho připadají jako v Top Gearu. Toť naše Katovna. Pojďme na to, ať víme, jestli to stojí za to.

Číst celé

Jak závodní XJ-S změnilo vnímání značky Jaguar

Závodní Jaguar XJ-S díky slavnému Tomu Walkinshawovi změnil vnímání značky v motoristickém sportu a ovlivnil vývoj jejích sportovních vozů.

Číst celé

Lamborghini Miura: Matka superaut uchvátila svět. Lidé nevěřili, že se bude vyrábět

Zvláštní koncepce s motorem uprostřed a překrásný design z pera talentovaného Marcella Gandiniho uchvátily svět. Miura byla nejdůležitějším modelem v historii Lamborghini, který udal směr, jakým se značka bude ubírat.

Číst celé