Mazda RX-7 FD3S: Můj rok s rotační legendou

Japonská sportovní legenda, jež přitahuje davy milovníků automobilové kultury ze země vycházejícího slunce. Fanoušek Luboš se rozhodl, že se s námi podělí o příběh svého bývalého exempláře, který po dobu jednoho roku vyplňoval parkovací místo u jeho domu.

K Mazdě jsem přišel vlastně zcela náhodou, chtěl jsem něco většího a pohodlnějšího, než byl můj Civic. Když jsem do vyhledávače zadal auta s výkonem nad 250 koní, cenu do 160 000 a vypadl na mě inzerát na v našich končinách exotickou Mazdu RX-7 FD3S. Okamžitě jsem se rozhodl, že se na ni musím jet podívat a minimálně se svézt. Jak to dopadlo napovídá samotný nadpis článku. Nelenil jsem, doma sebral peníze, psa pronajal do otroctví a jel pro ni. Tohle dvoudveřové kupé se stalo celosvětovou superstar a snem spousty petrolheadů a já jsem ho prostě bezpodmínečně potřeboval.

Červená vyšisovaná barva, jedno světlo s rozbitou parabolou, kola jak z dieselové Octavie, polámané plasty v interiéru, ale pod karbonovou kapotou přesně to, co mladej kluk potřebuje. Třináctistovka wankel s dvojicí turbodmychadel, která v základu dává kolem dvěstěpadesáti koní. Tenhle konkrétní kousek měl otevřené sání a titanový catback od GReddy, což mělo přimět motor trochu lépe dýchat. V době, kdy byly ceny snad nejvíc při zemi, jsem tohle všechno a karosářské díly asi na půl auta pořídil za krásných 155 000 peněz.

Cesta domů byla emotivní a hned první rychlejší rozjezd z křižovatky se vezl ve znamení „kejvni to tam bočmenem“. Dlouho do noci se ozýval v okolních vsích wankel vytáčený k omezovači za hranicí 8500 otáček za minutu. A když už jsme u toho točení, motor, jak už jsem prve řekl, je rotační o objemu 2x 654 ccm. Proč dvakrát? Je to dvourotor a dvě jsou i turba. Jedno fouká už v nízkých otáčkách a kolem čtyř tisíc se připojí i to druhé. To zaručuje celkem lineární zátah bez extrémního turbolagu. Všechen výkon jde na zadní nápravu skrze pětistupňový manuál. Z dnešního pohledu se může výkon kolem dvěstepadesáti koní zdát celkem mrzký ale věřte, že auto o hmotnosti přibližně 1300 kilogramů, s ideálním rozložením hmotnosti, dokáže rozhýbat víc než dobře. Když už jsem u výkonu, tak zmíním i točivý moment 295 Nm. Na silnici tuhle sílu přenáší pneumatiky o rozměru 225/50 na šestnáctkách. Ubrzdit to mají na starosti 294 mm ventilované kotouče.

Auto jako takové na mě působilo vcelku příjemně, alespoň z počátku jsem si myslel, že se v něm dá i běžně jezdit. Jak se časem ukázalo, tak na mé výškové proporce nebyla Mazda ideální parťačkou, hlavou jsem se opíral o strop. Protože wankel produkuje víc tepla než klasický pístový motor a klimatizace byla vytržená protože „výkon a váha vole“, tak v létě to uvnitř bylo skoro za trest. Obří sériový volant taky nebyl extra výhra. Ale když jsem sešlápl pedál, co ovládal keramickou spojku a po táhlém “čatačatačata” motor naskočil a usadil se na svém líném volnoběhu začal se mi na tváři objevovat úsměv. Jeho zvukový projev je specifický, nezaměnitelný, schválně si rozklikněte YouTube. Ono i podřazování je s tímhle autem radost. Za doprovodu charakteristického „brap“ a občasné ohnivé show musí člověk za volantem vypadat jako Joker smějící se nějaké své šílenosti. Nebudu vás tu nudit sentimentálním vzpomínáním na každou zatáčku, co jsme spolu projeli. Jen vám řeknu, že řízení je přesné. Obratné a mrštné, přesně takové FDčko je. I na horší cestě je auto celkem stabilní a okresky, to je přesně jeho. Pokud nemáte zkušenosti s něčím podobným, dejte si pozor, neřaďte zbrkle v zatáčce, aby vám neuskočila záď, není to žádný beránek. Budete se s ním bavit, budete se smát. Ale vždycky musíte motor pořádně zahřát, než dupnete na plyn, a vždycky zvolnit než přijedete domů a zchladit turba. Potom se vám odvděčí ne až tak náročným servisem, jak se o wankelu traduje.

Nebudu vám lhát, jezdil jsem za šestnáct na sto a víc a olej měnil po třech tisících kilometrech. Jestli jsem se bavil? Jo, bavil. Moc, a nejen já. Jestli něčeho lituji? Taky kladná odpověď. Měl jsem s ní jezdit víc. A hlavně jsem ji neměl před pěti lety prodávat. Ale priority byly jinde. Jestli přemýšlíte nad koupí téhle krasavice tak si pospěšte, je jich málo a cena je minimálně 400 tisíc korun a stále stoupá. Dnes bych na ni už koukal jako na investici.

Dnes na křesle pro hosta seděl Luboš Jelínek. Díky!

Galerie: Nedbalá elegance stříbrných supersportů

Supersporty jsou už samy o sobě křiklavé a pozornost poutající. Co když ale chcete dobré auto v jemné barvě?

Číst celé

Brawn GP: Z outsiderů mistry světa za pár měsíců

Do prvního závodu nastoupili s monoposty vyvinutými v rekordně krátkém čase a bez sponzorů. O několik měsíců později si odváželi titul mistra světa a pohár konstruktérů. Takový je příběh týmu Brawn GP.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Vyvážená zábava

Náš seriál se konečně dostává k dlouho slibované a očekávané části. Jaká je tedy Mazda RX-8 z pohledu nadšence, který si jí pořídil jako svou první zadokolku?

Číst celé

Počátek neočekávaného úspěchu. Zrození Fordu Mustang

Jen málokdo věřil myšlence na úspěch tohoto modelu, ale opak byl pravdou. Pony car se stal hitem již v den svého představení a nyní, po více jak padesáti letech od onoho dne, je jedním z nejslavnějších amerických sportovních vozů.

Číst celé

Pět aut, která bych chtěl řídit o chvíli déle

Pravděpodobně všechny z nás baví neustále poznávat další a další auta. Občas se ale objeví kousky, v nichž bychom chtěli strávit více času, než bylo možné.

Číst celé

Superrychlí modří ptáci Malcolma Campbella

Slovním spojením Blue Birds jsou označovány speciály Malcolma Campbella, s nimiž stanovil devět rychlostních rekordů na souši a další čtyři rekordy na vodě.

Číst celé