Mazda RX-7 FD3S: Můj rok s rotační legendou

Japonská sportovní legenda, jež přitahuje davy milovníků automobilové kultury ze země vycházejícího slunce. Fanoušek Luboš se rozhodl, že se s námi podělí o příběh svého bývalého exempláře, který po dobu jednoho roku vyplňoval parkovací místo u jeho domu.

K Mazdě jsem přišel vlastně zcela náhodou, chtěl jsem něco většího a pohodlnějšího, než byl můj Civic. Když jsem do vyhledávače zadal auta s výkonem nad 250 koní, cenu do 160 000 a vypadl na mě inzerát na v našich končinách exotickou Mazdu RX-7 FD3S. Okamžitě jsem se rozhodl, že se na ni musím jet podívat a minimálně se svézt. Jak to dopadlo napovídá samotný nadpis článku. Nelenil jsem, doma sebral peníze, psa pronajal do otroctví a jel pro ni. Tohle dvoudveřové kupé se stalo celosvětovou superstar a snem spousty petrolheadů a já jsem ho prostě bezpodmínečně potřeboval.

Červená vyšisovaná barva, jedno světlo s rozbitou parabolou, kola jak z dieselové Octavie, polámané plasty v interiéru, ale pod karbonovou kapotou přesně to, co mladej kluk potřebuje. Třináctistovka wankel s dvojicí turbodmychadel, která v základu dává kolem dvěstěpadesáti koní. Tenhle konkrétní kousek měl otevřené sání a titanový catback od GReddy, což mělo přimět motor trochu lépe dýchat. V době, kdy byly ceny snad nejvíc při zemi, jsem tohle všechno a karosářské díly asi na půl auta pořídil za krásných 155 000 peněz.

Cesta domů byla emotivní a hned první rychlejší rozjezd z křižovatky se vezl ve znamení „kejvni to tam bočmenem“. Dlouho do noci se ozýval v okolních vsích wankel vytáčený k omezovači za hranicí 8500 otáček za minutu. A když už jsme u toho točení, motor, jak už jsem prve řekl, je rotační o objemu 2x 654 ccm. Proč dvakrát? Je to dvourotor a dvě jsou i turba. Jedno fouká už v nízkých otáčkách a kolem čtyř tisíc se připojí i to druhé. To zaručuje celkem lineární zátah bez extrémního turbolagu. Všechen výkon jde na zadní nápravu skrze pětistupňový manuál. Z dnešního pohledu se může výkon kolem dvěstepadesáti koní zdát celkem mrzký ale věřte, že auto o hmotnosti přibližně 1300 kilogramů, s ideálním rozložením hmotnosti, dokáže rozhýbat víc než dobře. Když už jsem u výkonu, tak zmíním i točivý moment 295 Nm. Na silnici tuhle sílu přenáší pneumatiky o rozměru 225/50 na šestnáctkách. Ubrzdit to mají na starosti 294 mm ventilované kotouče.

Auto jako takové na mě působilo vcelku příjemně, alespoň z počátku jsem si myslel, že se v něm dá i běžně jezdit. Jak se časem ukázalo, tak na mé výškové proporce nebyla Mazda ideální parťačkou, hlavou jsem se opíral o strop. Protože wankel produkuje víc tepla než klasický pístový motor a klimatizace byla vytržená protože „výkon a váha vole“, tak v létě to uvnitř bylo skoro za trest. Obří sériový volant taky nebyl extra výhra. Ale když jsem sešlápl pedál, co ovládal keramickou spojku a po táhlém “čatačatačata” motor naskočil a usadil se na svém líném volnoběhu začal se mi na tváři objevovat úsměv. Jeho zvukový projev je specifický, nezaměnitelný, schválně si rozklikněte YouTube. Ono i podřazování je s tímhle autem radost. Za doprovodu charakteristického „brap“ a občasné ohnivé show musí člověk za volantem vypadat jako Joker smějící se nějaké své šílenosti. Nebudu vás tu nudit sentimentálním vzpomínáním na každou zatáčku, co jsme spolu projeli. Jen vám řeknu, že řízení je přesné. Obratné a mrštné, přesně takové FDčko je. I na horší cestě je auto celkem stabilní a okresky, to je přesně jeho. Pokud nemáte zkušenosti s něčím podobným, dejte si pozor, neřaďte zbrkle v zatáčce, aby vám neuskočila záď, není to žádný beránek. Budete se s ním bavit, budete se smát. Ale vždycky musíte motor pořádně zahřát, než dupnete na plyn, a vždycky zvolnit než přijedete domů a zchladit turba. Potom se vám odvděčí ne až tak náročným servisem, jak se o wankelu traduje.

Nebudu vám lhát, jezdil jsem za šestnáct na sto a víc a olej měnil po třech tisících kilometrech. Jestli jsem se bavil? Jo, bavil. Moc, a nejen já. Jestli něčeho lituji? Taky kladná odpověď. Měl jsem s ní jezdit víc. A hlavně jsem ji neměl před pěti lety prodávat. Ale priority byly jinde. Jestli přemýšlíte nad koupí téhle krasavice tak si pospěšte, je jich málo a cena je minimálně 400 tisíc korun a stále stoupá. Dnes bych na ni už koukal jako na investici.

Dnes na křesle pro hosta seděl Luboš Jelínek. Díky!

K životnímu nákupu stačí 2 miliony. Tahle auta musíte koupit právě teď

Ceny na trhu s ojetými zajímavými auty rostou skoro exponenciální řadou, ale pokud máte pod postelí schované dva miliony, můžete pořídit opravdu skvělá sportovní a supersportovní auta. Tohle je můj výběr.

Číst celé

Chceme tvou zpětnou vazbu

Čas plyne jako voda a web Temple of Speed je online už skoro dva měsíce. Nyní se obracíme na vás, čtenáře, s prosbou o zpětnou vazbu. Díky ní se nejen dozvíme, co děláme dobře a co děláme špatně, ale taky to, kdo jste vy a pro koho Temple of Speed vytváříme.

Číst celé

California byla pro Ferrari až nečekaně významná

California byla důležitější, než by se zprvu mohlo znát. Přinesla totiž několik významných prvenství a po dlouhých letech oživila řešení, které se naposledy objevilo v útrobách ikonické F40.

Číst celé

Lotus 7 byl autem, které člověk načmárá za víkend

Maličký Lotus je dodnes důležitým měřítkem při porovnávání moderních lightweightů. Přestože se jedná o nejslavnější model malé automobilky z Británie, nikdy to neměl jednoduché.

Číst celé

Porsche 924 Carrera GT: Zapomenutý homologační speciál

Model 924 se pro Porsche stal krokem vedle, který byl ještě ke všemu drahý. Společnost to však nevzdala a postupným vývojem zkonstruovala ostrý speciál, s nímž značka dostala druhý dech.

Číst celé

Toyota AE86: Z obyčejné Corolly legendou díky animáku a driftu

Fenomén známý nejen fanouškům japonských vozů, ale snad všem automobilovým nadšencům. Corolla patří mezi základní stavební kameny japonské tuningové a driftové scény. Ceny sériových kusů rostou do závratných výšin a přitom jen málokdo ví, jaká ta sériovka doopravdy je. Víte, co je ten základ?

Číst celé