Lamborghini Aventador SVJ: Dvanáctiválcové monstrum s výkonem 770 koní

Po dlouhých měsících spekulací se ukázalo nejvýkonnější Lamborghini všech dob. Vznikne jen 963 kusů.

Lamborghini nedávno oznámilo, že se prototyp připravovaného Aventadoru SVJ stal nejrychlejším autem na Nürburgringu, kde smetl Porsche 911 GT2 RS. Na automobilové výstavě Monterey Car Week v kalifornském Pebble Beach italská značka konečně představila, na čem dlouhé měsíce pracovala. Nejvýkonnější varianta Aventadoru je zároveň nejsilnějším vozem značky, který kdy vznikl.

O pohon SVJ se stará atmosférický vidlicový dvanáctiválec, jehož nejvyšší výkon dosahuje 770 koní a vrchol točivého momentu je mohutných 720 newtonmetrů. S takovou silou se supersport rozjede na stovku za 2,8 sekundy a dvoustovku zdolá o šest sekund později. Nejvyšší rychlost dosahuje 350 kilometrů v hodině.

Jak ale naznačuje časový údaj z Nordschleife (6:44.97), Aventador SVJ to umí i v zatáčkách. K tomu mu dopomáhá systém zatáčení zadních kol LRS a nové pneumatiky Pirelli P Zero Corsa, jež Lamborghini nechalo vyvinout přímo pro svůj vůz. Suchá hmotnost nového supersportu je 1 525 kilogramů a vypilovaným aerokitem inženýři dosáhli zvýšení přítlaku o 40%.

Aventador SVJ není jen o obrovském výkonu a představuje druhou generaci aktivní aerodynamiky Aerodinamica Lamborghini Attiva (ALA). Chytrý systém vyhodnocuje jízdní podmínky a v závislosti na zjištěných údajích nastavuje aerodynamické klapky, což zvládne za méně než 500 milisekund. Pokud je systém ALA nečinný, zůstávají přední klapky zavřené a pomáhají vytvářet přítlak. Po uvedení systému do provozu se klapky otevírají, čímž omezují vztlak a pomáhají vozu dosáhnout optimálního nastavení pro maximální akceleraci a rychlost.

Stejný příběh se odehrává i v zadní části. Se zavřenými klapkami plní přítlačné křídlo tradiční funkci, po jejich otevření je vůz schopen snáze dosáhnout nejvyšší rychlosti. Zadní část zároveň obsahuje aerodynamický kanál, jež v závislosti na zvoleném směru jízdy posílá vzduch na pravou či levou stranu přítlačného křídla. Tím je zlepšen nejen přítlak, ale i usnadněna ovladatelnost ve vysokých rychlostech.

Lamborghini plánuje první dodání vozů zákazníkům na první čtvrtinu roku 2019 a vznikne celkem 963 kusů, z nichž 63 bude zhotoveno ve speciální edici SVJ 63, která oslavuje založení automobilky v roce 1963.

Porsche 928 chtělo zastínit ikonickou 911

Původně mělo být nástupcem 911, ale jiná filosofie modelu předurčila, že to nebude mít jednoduché. Z jakých důvodů Porsche 928 nakonec opustilo výrobu?

Číst celé

Porsche 911 Carrera RSR Turbo 2.1: Když atmosféra nestačí

Inženýři ze Stuttgartu zjistili, že jejich závodní atmosférické motory byly na vrcholu možností a vydali se cestou přeplňování. Carrera RSR Turbo 2.1 se stala prvním pokusem použití turbodmychadla v okruhové 911.

Číst celé

Zapomenuté hot hatche. Těchto 8 byste měli znát

Osm sportovně střižených hatchbacků, na něž automobilový svět doslova zapomněl. Znáte některý z nich?

Číst celé

Jednoduchý Jeep pomohl vyhrát největší vojenský konflikt v dějinách

Spojenci vyhráli druhou světovou válku nejen použitím atomové bomby a obrovské vojenské mašinerie, která následovala po útoku na námořní základnu Pearl Harbor, ale i svou bohatou technickou vybaveností. Do ní spadal i jednoduchý Jeep, jež později dal vzniknout celé kategorii vozů, se kterými se na silnicích setkáváme dnes a denně.

Číst celé

Dan Gurney vyrazil proti nezdolným Jaguarům s Impalou. Rychle mu to zakázali

Stane se jen těžko, aby impala v divočině předstihla jaguára. Při automobilovém závodění v šedesátých letech se ale něco podobného vážně stalo.

Číst celé

Toyota Celica GT-Four: Mazaný restriktor měl ošálit komisaře

Úspěch v motorsportu byl pro Toyotu důležitý a byla ochotna vyzkoušet cokoliv, jen aby získala náskok před konkurencí. Dokonce i upravený restriktor turbodmychadla, který porušoval pravidla stanovená FIA.

Číst celé