Lamborghini Aventador SVJ: Dvanáctiválcové monstrum s výkonem 770 koní

Po dlouhých měsících spekulací se ukázalo nejvýkonnější Lamborghini všech dob. Vznikne jen 963 kusů.

Lamborghini nedávno oznámilo, že se prototyp připravovaného Aventadoru SVJ stal nejrychlejším autem na Nürburgringu, kde smetl Porsche 911 GT2 RS. Na automobilové výstavě Monterey Car Week v kalifornském Pebble Beach italská značka konečně představila, na čem dlouhé měsíce pracovala. Nejvýkonnější varianta Aventadoru je zároveň nejsilnějším vozem značky, který kdy vznikl.

O pohon SVJ se stará atmosférický vidlicový dvanáctiválec, jehož nejvyšší výkon dosahuje 770 koní a vrchol točivého momentu je mohutných 720 newtonmetrů. S takovou silou se supersport rozjede na stovku za 2,8 sekundy a dvoustovku zdolá o šest sekund později. Nejvyšší rychlost dosahuje 350 kilometrů v hodině.

Jak ale naznačuje časový údaj z Nordschleife (6:44.97), Aventador SVJ to umí i v zatáčkách. K tomu mu dopomáhá systém zatáčení zadních kol LRS a nové pneumatiky Pirelli P Zero Corsa, jež Lamborghini nechalo vyvinout přímo pro svůj vůz. Suchá hmotnost nového supersportu je 1 525 kilogramů a vypilovaným aerokitem inženýři dosáhli zvýšení přítlaku o 40%.

Aventador SVJ není jen o obrovském výkonu a představuje druhou generaci aktivní aerodynamiky Aerodinamica Lamborghini Attiva (ALA). Chytrý systém vyhodnocuje jízdní podmínky a v závislosti na zjištěných údajích nastavuje aerodynamické klapky, což zvládne za méně než 500 milisekund. Pokud je systém ALA nečinný, zůstávají přední klapky zavřené a pomáhají vytvářet přítlak. Po uvedení systému do provozu se klapky otevírají, čímž omezují vztlak a pomáhají vozu dosáhnout optimálního nastavení pro maximální akceleraci a rychlost.

Stejný příběh se odehrává i v zadní části. Se zavřenými klapkami plní přítlačné křídlo tradiční funkci, po jejich otevření je vůz schopen snáze dosáhnout nejvyšší rychlosti. Zadní část zároveň obsahuje aerodynamický kanál, jež v závislosti na zvoleném směru jízdy posílá vzduch na pravou či levou stranu přítlačného křídla. Tím je zlepšen nejen přítlak, ale i usnadněna ovladatelnost ve vysokých rychlostech.

Lamborghini plánuje první dodání vozů zákazníkům na první čtvrtinu roku 2019 a vznikne celkem 963 kusů, z nichž 63 bude zhotoveno ve speciální edici SVJ 63, která oslavuje založení automobilky v roce 1963.

Mid Night Club: Pouliční závodníci gentlemani

Japonský ilegální klub, jehož součástí byla nejen opravdu rychlá auta, ale i přísná pravidla.

Číst celé

Rodokmen motorů Volkswagen VR

Nezvykle navržené motory byly tím nejlepším, co Volkswagen v minulých dobách nabízel ve svých vozech.

Číst celé

Zastřel a ujeď 1/3: Předváleční gangsteři měli smysl pro eleganci

Mafiáni předválečné doby vsázeli na pancéřování, eleganci a výkon motoru. Těchto 6 aut patřilo k jejich oblíbeným volbám.

Číst celé

Honda S2000: Vysokootáčková nirvána bez střechy

Honda S2000 patří k nejpovedenějším autům, jaká kdy přišla z Japonska. Spolu s Mazdou MX-5 tvoří dvojici roadsterů, jenž slouží jako měřítka své kategorie.

Číst celé

Mercedes-Benz 300 SL: Na přání Američana

Ikonický „Gullwing“ původně vznikl jako závodní auto, ale jeho úspěchy byly předzvěstí dobrých prodejů produkční verze.

Číst celé

Sportovní auta ztělesňující zklamání. Tahle se vážně nepovedla

Čtyřkolové ikony si připomínáme každým dnem, ale co auta, na něž mnohdy zapomínáme? Vybrali jsme šest takových, na něž svět zapomněl právem.

Číst celé