Kontroverzní Z3 M Coupe vznikalo tajně. BMW si ho nepřálo

Dnes je BMW Z3 M Coupe považované za vzácnou podivuhodnost, ale chybělo jen málo k tomu, aby vůbec nevzniklo. Za jeho existenci můžeme poděkovat spiknutým inženýrům.

V dnešní době je BMW Z3 M Coupe vyhledávaným modelem mnichovské značky, který se mezi fanoušky německých výkonných vozů řadí k důležitým dílkům historie mnichovské značky. Při vývoji tohoto vozu však nastalo období, kdy se vedení společnosti BMW pokusilo odvážný projekt zabít. Sportovní divize M naštěstí myslela jinak a ve spiknutí se rozhodla vyvíjet Z3 M Coupe potají.

Příběh začíná s roadsterem BMW Z3, který vznikl jako více sofistikovaná alternativa veleúspěšné Mazdy MX-5. Přestože auto bylo dobré, do značné míry bylo kritizováno za to, že nebylo dost rychlé a postrádalo vzrušení levnějších soupeřů. Právě tehdy se do vývoje připojil tým inženýrů z BMW M, kteří okamžitě začali přemýšlet o možnostech, jak ze Z3 udělat rychlý německý sportovní vůz.

Vedení společnosti BMW však nemělo chuť schválit práce na takovém autě, takže se lidé z M rozhodli vyvíjet výkonnější verzi Z3 v tajnosti. Aby zvýšili konstrukční pevnost kabrioletu, rozhodli se upravit karoserii pomocí pevné střechy, což bylo něčím, s čím tehdy běžný model neexistoval. Běžný tovární motor nahradili 3,2 litrovým řadovým šestiválcem o výkonu 321 koní z BMW M3 E36. Převodovka byla pětistupňová manuální a podvozek spolu s brzdami pocházely ze skladů BMW M.

Výsledek utajeného vývoje nepatřil k hezkým autům, protože vzhled nového kupé dokonce rozdělil i ty, kteří na přípravách vozu pracovali. Kontroverzní shooting brake se rychle stal známý jako „klaunská bota“, za což mohla neobvyklá silueta kombinující dlouhou kapotu a nepoddajnou záď hatchbacku. Jak ale vždycky říkala naše matka, nikdy nesuďte knihu podle obalu.

Z3 M totiž okamžitě zaujalo už při testovacích jízdách. Kvůli silnému motoru a nové agilitě se rychle stalo oblíbenou testovací mulou zkušebních řidičů, kteří využili vyváženost vozu s pohonem zadních kol k tomu, aby okamžitě ničili zadní pneumatiky driftováním. Inženýři BMW M stoprocentně věděli, že jsou na správné cestě.

Manažeři značky neměli o výkonné ošklivé káčátko zájem a snažili se smést projekt ze stolu. Neustávající prosby neodbytných inženýrů z BMW M však měly za následek schválení projektu Z3 M Coupe a jeho následné uvedení do sériové výroby, která byla zahájena v roce 1998.

BMW Z3 M Coupe bylo zákazníkům prezentováno jako seriózní sportovní vůz poháněný motorem z oblíbené M3 E36, ale s malým množstvím asistenčních pomocníků. Motor evropského modelu dosahoval výkonu 321 koní, ale Američané si mohli pořídit pouze verzi s výkonem 240 koní, jako tomu bylo u americké M3. V letech 1998 až 2000 se vyrobilo a prodalo pouze 5 179 kusů. Pro roky 2001 a 2002 se Z3 M Coupe dočkalo modernizace, jejíž součástí byl motor z novější M3 E46. Z továrny pak odjelo dalších 1 112 exemplářů.

V současnosti se BMW Z3 M Coupe těší výrazně větší oblibě, než v době svého uvedení na trh. Hodnoty přeživších kusů zažívají strmý vzrůst a mezi sběrateli se stávají vyhledávaným artiklem historie rychlých BMW. Takový je příběh sběratelského auta, které se nelíbilo ani vlastní automobilce.

Porsche Cayman S: Řekneme vám, kolik stojí provoz a servis

Zjistili jsme, kolik stojí provoz, údržba a velký servis sportovního kupé Porsche s motorem uprostřed z minulého desetiletí.

Číst celé

5 věcí, které vás dostanou při první návštěvě Nürburgringu

Nürburgring není pouze o ježdění. Místní jím doslova žijí, což každého benzínového nadšence doslova pohltí a už nikdy nepustí.

Číst celé

JGTC/Super GT: Nejlepší okruhová série všech dob?

V nejprestižnějších japonských závodech jezdí nejrychlejší závodní auta ze všech s předobrazy v silničních modelech. Vozy evropských značek tu v nejrychlejší třídě vyhrály jen jednou.

Číst celé

Ford GT: Vzpomínka na Le Mans

Americký Ford se v novém tisíciletí rozhodl připomenout historii svých nejslavnějších modelů. Kromě jmen Mustang a Thunderbird značka oživila i jméno legendárního vítěze nejznámějšího vytrvalostního závodu na světě.

Číst celé

Ferrari F40 Valeo s automatem. Jedinečný vůz vznikl pro šéfa Fiatu

Jediné Ferrari F40 s automatickou převodovkou vzniklo ve spolupráci se společností Valeo pro šéfa Fiatu Gianniho Agnelliho. Stále mělo dvakrát přeplňovaný motor V8, jezdilo přes 320 km/h, ale mělo elektronicky ovládanou spojku.

Číst celé

Autosalon v Detroitu roku 2004. Jaká auta se představila před 15 lety?

Výstava NAIAS 2004 se nesla v duchu odvážných konceptů i znovuzrození automobilových ikon z minulosti.

Číst celé