Katovna: Svými rozměry je to superrychlý obchoďák

Třetí Katovna v pořadí hodnotí nejen rychlé varianty běžně dostupných aut, ale i jednu žhavou sportovní novinku.

Škoda Octavia RS

Lukáš:

Sen českého chalupáře, který stojí frontu na úsporné TDI. Možná bych ji za to mohl hanit, ale přiznám se, že bych si TSI klidně koupil jako auto na denní ježdění. Proč? Je praktické a když chce chcete za volantem bavit, opravdu to jde.

Jirka:

Já nikdy ORS neřídil, tak nevím, jestli se na ní mám dívat jako na hot-hatch, nebo jen jako na rychlejší a tvrdší Octavii. Tak jako tak, nevidím důvod, proč ji upřednostnit před lehce jetým BMW 3 s třílitrem, ať už benzínovým, nebo naftovým. Diskrétnost, skromnost? Když někde uděláte myšku, okolní provoz vás bude nenavidět úplně stejně.

Honza:

Ovce sou užitečné a příjemné, ale to, že si ale nejrychlejší z nich myslí, že se může oblíkat jak chce, z ní jen dělá jen komickou potravu. Sedačky ale aspoň vyztuží tělo a benzínová verze zní lépe než A45 AMG.

Tomáš:

Ovce v „eReSu“ je v Česku prostě pojem. Jedni ji mají jako svatý grál, druzí ji zatracují. Pro mě osobně je to nejlepší moderní Škodovka od dob první Octavie RS. Sportovní načiní to rozhodně není, avšak pro svižnou jízdu na rozbitých českých silnicích to bohatě stačí.

BMW X5 M

Lukáš:

Nemám rád SUV a nechápu smysl X5 M. Rychlý přepravník manažerů na dálnici? Dost možná, ale tam to končí. Nadupaný motor a těžiště vysoko nad zemí jsou divná kombinace pro BMW M. Svými rozměry je to superrychlý obchoďák. Nemám ho rád.

Jirka:

Já bych to neviděl tak dramaticky. S běžnou X5 jsem najezdil pár tisíc kilometrů a je to neoddiskutovatelně skvělé auto. S motorem M to tedy logicky bude rychlé skvělé auto. Že prý zrada hodnot, znásilnění ///M, zločin proti přírodě? Já říkám – uvažujte nad tím z té druhé strany.

Honza:

Vyšší podvozek, posaz a delší tlumiče mohou být často výhodou. Není to zadokolka, ale pro hovadskou jízdu se hodí. Kromě vysokých provozních nákladů a mega opotřebení by mě ale strašila údajná nespolehlivost honěného motoru.

Tomáš:

„Sportovní SUV.“ No, zní to úsměvně, ale tohle přesně dnešní movitější lidé chtějí. Pokud to vezmu z mé strany, takové auto ztrácí smysl. Vysoká hmotnost, vysoké těžiště spolu s vysokým výkonem jsou důkazem úžasných náklonů karoserie a nekonečné nedotáčivosti. Podle mě není cool.

TVR Griffith

Lukáš:

Comeback TVR jsem netrpělivě očekával a bavil mě každý teaser, který vypustili. Přiznám se, že jsem chvíli zapomněl na historii značky a nečekal, že představí takové hardcore náčiní, jakým nový Griffith je. Jestli existuje titul „Nové auto minulého týdne“, tak znám svého vítěze. Doufám, že z toho nebude další zklamání.

Jirka:

TVR fandím a mám radost, že puristické ignorování moderních přístupů je zpátky ve hře. Ovšem, auto nikterak sexy není, výdechy klimatizace působí jako garáž-bastl a na prvních oficiálních fotkách jsou odrazy nějakého skladiště. Přál bych si, aby to na mě dělalo lepší dojem.

Honza:

Na nejnovějších TVR minulé éry bylo spousta detailů, nové nevypadá tak promyšleně. Třeba odstátá červená tlačítka a výdechy klimatizace jak z bagru působí jako uspěchané dílo rádoby emotivního spotřebního designéra. Doufám, že nebude jezdit jako Mustang a že Cosworth udělá z V8 něco jako NASCAR motor.

Tomáš:

Já mám z toho auta strašnou radost. Takových „comebacků“ moc není, ještě když je řeč o malé automobilce z Anglie, která vyrábí pouze jeden model. Auto vypadá fantasticky, použitá technika je té pravé „anglické koncepce“ a já TVR přeju jen to nejlepší. Jen prosím, ať si ze slovníčku vyškrtnou takové zkratky jako: SUV.

Český Veyron překonal 400 km/h na dálnici. Sledujte jeho příběh

Bugatti Veyron českého majitele Radima Passera se stal světově prvním exemplářem, který oficiálně dosáhl rychlosti přesahující 400 kilometrů v hodině na veřejné dálnici.

Číst celé

100 000 dolarů. Za tolik jste mohli mít Ford GT40 Mk.IV v roce 1976

Vývojový prototyp bylo možné pořídit za částku, která se v dnešních dnech téměř rovná katalogové ceně nového Fordu GT.

Číst celé

Tafheet: Tvrdě postihované arabské driftování

Saúdští hazardéři se snaží vyhrát závod se smrtí, ale často riskují životy svého okolí. Ochránci zákona se s nimi pochopitelně nemažou. Tresty mohou dosáhnout i tisíce ran bičem.

Číst celé

Brawn GP: Z outsiderů mistry světa za pár měsíců

Do prvního závodu nastoupili s monoposty vyvinutými v rekordně krátkém čase a bez sponzorů. O několik měsíců později si odváželi titul mistra světa a pohár konstruktérů. Takový je příběh týmu Brawn GP.

Číst celé

Mazda RX-7 FD3S: Můj rok s rotační legendou

Japonská sportovní legenda, jež přitahuje davy milovníků automobilové kultury ze země vycházejícího slunce. Fanoušek Luboš se rozhodl, že se s námi podělí o příběh svého bývalého exempláře, který po dobu jednoho roku vyplňoval parkovací místo u jeho domu.

Číst celé

Peugeot 205 GTi: Malá (ne)řízená střela

Osmdesátá léta se v automobilovém průmyslu nesla v duchu rostoucí popularity rychlých hatchbacků. Volkswagen Golf GTI bývá často označován jejich otcem a prťavý Peugeot by mohl být jejich matkou. Více jak čtvrtstoletí starý hot hatch dodnes funguje jako měřítko pro téměř všechny ostré hatchbacky.

Číst celé