Ferrari: Race to Immortality je film, který vám nesmí uniknout

Dokumentární film Ferrari: Race to Immortality popisuje nebezpečný život a nečekaná úmrtí nejslavnějších jezdců zlaté éry motorsportu.

„Je to jako zkoušet, jak moc se můžete vyklonit z okna, než vypadnete ven. A to ti hoši ve Ferrari dělali v padesátých letech.“ Takové přirovnání zaznívá v prvních minutách dokumentárního filmu Ferrari: Race to Immortality (v českém překladu Ferrari: Cesta za nesmrtelností), který divákům dává nahlédnout do šampionátu Formule 1 v druhé polovině padesátých let minulého století.

Uprostřed toho všeho stojí Enzo Ferrari, pro něhož bylo závodění středem vesmíru. Ve svém vlastním závodním týmu Scuderia Ferrari chtěl mít pouze ty nejtalentovanější jezdce, přičemž nejlepším z nich byl vždy ten, který vyhrál poslední závod. Dokumentární snímek, za nímž stojí britský režisér Daryl Goodrich, však dává nahlédnout i do jejich soukromých životů a situací, při nichž se střídá radost i smutek.

Peter Collins, Mike Hawthorn, Eugenio Castellotti, Alfonso de Portago a Luigi Musso byli pěticí závodníků týmu Ferrari, kteří toužili po zom být stále rychlejší. Vysoké závodní nasazení, ať už dobrovolné, či nucené, se jim bohužel stalo osudné. Ani jeden z nich se nedožil vysokého věku, protože všichni z nich zemřeli ve chvílích, kdy se snažili být lepší než jejich soupeři.

Ačkoliv bych se s vámi opravdu rád podělil o vyprávění konkrétních příběhů, nerad bych vytvářel pomyslné mosty. Jako fanoušek legendární italské značky a benzínový šílenec vyhledávající historickou přesnost při vyprávění příběhů z motorsportů vám chci tenhle film doporučit, jelikož si myslím, že jej prostě musíte vidět.

Ferrari: Race to Immortality totiž vypráví příběh štěstí, ztrát a tragédií nejslavnějších jezdců Ferrari v době, kdy závodili na pokraji smrti a stali se nefalšovaným důkazem toho, že padesátá léta byla zlatou érou automobilového závodění.

Nitrous Oxide System je efektivní berlička

Nejméně používaný způsob přeplňování se stal známý hlavně kvůli hrám Need For Speed a filmové sérii Rychle a zběsile. Jednoduchý způsob zvýšení výkonu má bohužel mnoho nevýhod.

Číst celé

Autem roku 2017 je americká bestie, podle Lukáše

Když se Honza rozhodl sepsat myšlenku, jaké auto jej z letošních novinek na trhu oslovilo nejvíce, dostal jsem nutkání podělit se o svůj názor.

Číst celé

Autosalon v Detroitu roku 2004. Jaká auta se představila před 15 lety?

Výstava NAIAS 2004 se nesla v duchu odvážných konceptů i znovuzrození automobilových ikon z minulosti.

Číst celé

Lamborghini Miura: Matka superaut definovala koncepci budoucích supersportů

Příběh supersportu, který se do historie zapsal tučným písmem. Ferruccio Lamborghini těžce nesl předčasné ukončení výroby po zbytek svého života. Miura pro něj nebyla jen vozem, jež proslavil jeho vlastní automobilku. Miura pro něj byla vlastním potomkem.

Číst celé

Porsche 550: První závoďák značky si oblíbil James Dean

Historicky první závodní Porsche, do jehož historie se otiskla nesmazatelná stopa v podobě tragického úmrtí amerického herce Jamese Deana.

Číst celé

Bizzarrini 1900 GT Europa: Poslední hřebíček do rakve

Bizzarrini byl výjimečný konstruktér, ale mizerný podnikatel. Přestože svým levným sportovním autem oslovil mnoho lidí, uspěchaná investice do materiálu mu vytvořila nepřekonatelnou překážku.

Číst celé