Elektrický Jaguar E-Type Zero je skutečností. Můžete kvůli němu zničit originál

Prototyp elektrifikovaného legendárního sporťáku se poprvé ukázal na svatbě Prince Harryho. Jaguar nyní oznamuje výrobu produkční verze.

Elektromobily jsou nevyhnutelná budoucnost automobilového průmyslu. Když se na nedávné královské svatbě Prince Harryho a Meghan Markle ukázal ikonický Jaguar E-Type poháněný elektřinou, rozvířil mezi automobilovými nadšenci hlasitou debatu. Jaguar to však s výrobou myslí vážně a představil sériovou podobu na právě probíhající výstavě Monterey Car Week v Pebble Beach.

E-Type Zero, jak se vůz oficiálně jmenuje, bude vyráběný tovární divizí Classic a nabídka zahrnuje možnost přestavby již existujících historických exemplářů do podoby moderních elektromobilů. Podle slov společnosti se jedná o jedno z mála řešení, jak v budoucnu provozovat skvělá klasická auta.

Přestože Jaguar neoznámil oficiální technické specifikace a ceník, koncept využívá balíček akumulátorů o kapacitě 40 kWh, s nimiž je schopný ujet až 274 kilometrů. Elektromotor umístěný vpředu pohání zadní kola, přičemž zůstal zachovaný původní diferenciál. S moderním hnacím ústrojím E-Type Zero zrychlí z 0 na 100 km/h za 5,5 sekundy, což je o vteřinu rychleji, než jak to zvládl originál ze šedesátých let. Elektrické hnací ústrojí zároveň váží o 80 kilogramů méně oproti původnímu řadovému šestiválci.

Zvnějšku se E-Type Zero totožný s původním autem, jedinou změnou jsou přední světlomety s technologií LED. Uvnitř se nachází digitální štít přístrojů a volitelný displej infotainmentu uprostřed palubní desky.

Standardní převodovka je pryč, jelikož elektromotor využívá stálý převod. Což nás přivádí k myšlence, jestli bychom E-Type Zero vlastně chtěli? Jako fanoušci historických aut bychom totiž postrádali návykový zvuk šestiválce a mechanický hluk točící se manuální převodovky.

HSV Commodore Group A SS: S bodykitem proti konkurenci

Australský sedan Holden HSV Commodore VL Group A SS udržel krok s konkurencí díky propracovanému bodykitu vyvinutému za pomoci specialistů z Tom Walkinshaw Racing.

Číst celé

BMW 118d: Sportování v naftovém hatchbacku?

Pokud chcete hatchback s pohonem zadních kol, už dlouho vám vyhoví jen BMW. Je to jen výstřelek nebo nebo fungující auto?

Číst celé

Lancia D50: Ferrari převzalo závodní program kvůli tragédii

Lancia D50 měla fantastický závodní debut, ale její úspěšné tažení ukončila tragédie, kvůli níž byl tovární program formule 1 následně zrušen.

Číst celé

Pierce-Arrow Silver Arrow: Design budoucnosti

Pokrokový luxusní sedan, který se stal majetkem jen úzké hrstky vyvolených. Jejich počet byste napočítali na prstech jedné ruky.

Číst celé

De Tomaso Mangusta: Zabiják Cobry

Italské sportovní auto poháněné americkým osmiválcem nebylo tak drahé, jak vypadalo.

Číst celé

MG F: Je to o srdci

Roadster s motorem uprostřed, který je méně známou součástí své kategorie. Jak se s ním žije?

Číst celé