Elektrický Jaguar E-Type Zero je skutečností. Můžete kvůli němu zničit originál

Prototyp elektrifikovaného legendárního sporťáku se poprvé ukázal na svatbě Prince Harryho. Jaguar nyní oznamuje výrobu produkční verze.

Elektromobily jsou nevyhnutelná budoucnost automobilového průmyslu. Když se na nedávné královské svatbě Prince Harryho a Meghan Markle ukázal ikonický Jaguar E-Type poháněný elektřinou, rozvířil mezi automobilovými nadšenci hlasitou debatu. Jaguar to však s výrobou myslí vážně a představil sériovou podobu na právě probíhající výstavě Monterey Car Week v Pebble Beach.

E-Type Zero, jak se vůz oficiálně jmenuje, bude vyráběný tovární divizí Classic a nabídka zahrnuje možnost přestavby již existujících historických exemplářů do podoby moderních elektromobilů. Podle slov společnosti se jedná o jedno z mála řešení, jak v budoucnu provozovat skvělá klasická auta.

Přestože Jaguar neoznámil oficiální technické specifikace a ceník, koncept využívá balíček akumulátorů o kapacitě 40 kWh, s nimiž je schopný ujet až 274 kilometrů. Elektromotor umístěný vpředu pohání zadní kola, přičemž zůstal zachovaný původní diferenciál. S moderním hnacím ústrojím E-Type Zero zrychlí z 0 na 100 km/h za 5,5 sekundy, což je o vteřinu rychleji, než jak to zvládl originál ze šedesátých let. Elektrické hnací ústrojí zároveň váží o 80 kilogramů méně oproti původnímu řadovému šestiválci.

Zvnějšku se E-Type Zero totožný s původním autem, jedinou změnou jsou přední světlomety s technologií LED. Uvnitř se nachází digitální štít přístrojů a volitelný displej infotainmentu uprostřed palubní desky.

Standardní převodovka je pryč, jelikož elektromotor využívá stálý převod. Což nás přivádí k myšlence, jestli bychom E-Type Zero vlastně chtěli? Jako fanoušci historických aut bychom totiž postrádali návykový zvuk šestiválce a mechanický hluk točící se manuální převodovky.

Dvojice Aventadorů se prohání v italských kopcích

I Lamborghini natáčí reklamní spoty svých supersportů.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Točí lehce, chytá těžce

Redakční Mazda RX-8 se těší usilovné údržbě a velkému zájmu na Legendách, ale i tak zlobí.

Číst celé

Galerie: V těchto místech vznikaly automobilové ikony

Nahlédněte do výrobních hal, kde se montovaly legendy (případně se tam stále montují).

Číst celé

Ferrari Dino bylo pomníkem zesnulého syna

Malé Ferrari, které v posledních letech zažívá boom mezi sběrateli. Jeho vznik je bohužel doprovázen hořkou pachutí ztráty milovaného syna.

Číst celé

BMW M3 GTR Straßenversion: Závodní M3 pro každý den nikdy nevyjela

Coupe Sport Leichtbau nebylo nejlepší silniční verzí BMW M3 E46. BMW v roce 2002 vyrobilo několik kusů GTR Straßenversion, které se i přes homologaci pro běžný provoz nikdy nedostaly na silnici.

Číst celé

BMW M3 E92: Osmiválcová atmosféra na vlastní kůži

Osmiválec v BMW M3 se krátce po uvedení mnoha lidem nelíbil, jenže byl až dokonalou volbou, jak posunout už tak skvělé auto o hodně dál.

Číst celé