Čtyřiadvacetihodinovka na Nürburgringu je souhra příběhů. Takhle vypadal ten náš

Přinášíme vlastní zážitky a fotogalerii z vytrvalostního závodu 24h na legendárním Nürburgringu. Bylo na co koukat!

Na celém světě existuje jediný závodní okruh, na kterém může startovat více než 150 aut. Legendární závodní okruh Nürburgring letos znovu uvítal vytrvalostní závod ADAC Total 24h Rennen, který startoval 22. června 2019 v odpoledních hodinách. Na startovní rošt se postavilo celkem 156 vozů, které vytvářely fascinující podívanou.

Vítězům minulého ročníku, týmu Manthey Racing, se však nepodařilo obhájit první místo. S usilovným nasazením se drželi na první pozici až do chvíle, kdy několik hodin před koncem dostali penalizaci pět a půl minuty za rychlou jízdu pod žlutou vlajkou. Do čela se tak dostal tým Audi Sport Team Phoenix, který zvítězil s Audi R8 LMS. Během 24 hodin zvládli ujet 157 okruhů, s nimiž měli jedno kolo náskok nad druhými Manthey Racing.

Čtyřiadvacetihodinové vytrvalostní závody ale nejsou pouze o vítězích a poražených, ale o nespočtu malých příběhů, které vytváří obrovský závodní kolotoč. Okolo 25 kilometrů dlouhého okruhu probíhá nezastavitelná party, závodní týmy bojují na trati, ale pomáhají si a podporují se v zázemí. Dokonce sdílejí boxy. Být součástí 24h Rennen není podobné, jako například sledování Formule 1, ale i obyčejný divák nebo novinář se může zapojit do závodu.

Když jsme se okolo půlnoci nacházeli v okolí Karussellu, na lesní cestě se objevil Multivan týmu hledajícího nabouraného Mustanga. Byli jsme požádáni, zda bychom mohli pomoct a převezli bychom jednoho z jejich lidí k havarovanému autu, aby mu na okraji lesa vyměnili ohnutou poloosu a opravili další poškození návazné na vylomené kolo. Takovou příležitost nelze nevyužít!

Při sledování vytrvalostního závodu nikdy nevíte, co se stane následující minutu. I obyčejná zastávka v boxech se může změnit v šokující požár paliva, které při tankování cákne na rozpálené komponenty a požár se okamžitě rozšíří po celé karoserii. „RAUS! RAUS!“ Hasiči hasí auto, mechanici a další lidé utíkají z boxu a padají přes sebe, přičemž další rychle zavírá vrata, aby oddělil hořící auto od vnitřního zázemí. I tohle se nám přihodilo. Ohnivé peklo bylo naštěstí rychle zažehnáno a Lexus později dokončil závod.

Překvapením pro nás bylo, že ačkoliv má vytrvalostní závod na Nürburgringu slavné jméno, neúčastní se jej příliš známých lidí. Největší hvězdou na startovní listině byl jednoznačně „Morizo,“ který byl jedním z několika závodníků vystupujících pod pseudonymem. Vymyšlené jméno ukrývalo skutečnou identitu japonského závodníka, jímž byl Akio Toyoda, současný generální ředitel Toyoty, jenž tvořil čtvrtinu posádky zbrusu nové Toyoty GR Supra továrního týmu Gazoo Racing.

Akio Toyoda není dalším z vrcholných manažerů, který se ukrývá před svými zaměstnanci nebo je pozoruje s kamennou tváří. Poté, co se Suprou přejel cílovou čáru závodu, při naší přítomnosti poděkoval týmu za skvěle odvedenou práci, při oslavách se nechal polít nealkoholickým pivem, vyfotil se s námi a odešel dávat rozhovory dalším médiím.

Pokud si to chcete vážně užít, je sledování čtyřiadvacetihodinovky na Nürburgringu náročné. Dlouhé hodiny na nohou, časté přesuny mezi různými úseky trati a neustále hrozící nebezpečí, pokud jste závodu blíže než pouze na divácké tribuně. Takovou podívanou ale nevidíte denně, takže se vyplatí se tomu obětovat. Od konce závodu uběhlo už několik týdnů, pořád se cítíme trochu unavení po více než čtyřiceti hodinách bez pořádného spánku, ale neustále se nám honí hlavou to, co jsme mohli vidět a to, u čeho jsme mohli být blízko. Bylo to dechberoucí. Teď se pohodlně usaďte a vychutnejte si naší rozsáhlou galerii, kterou jsme pro vás nafotili.

Škoda 1100 OHC: Šest desetiletí malého závoďáku

Ohlédnutí za československým závodním vozem, který v těchto týdnech slaví šedesáté výročí od svého vzniku.

Číst celé

Mazda MX-5 NA: Za jednoduchým sporťákem stál novinář

Jen výjimečně se stane, automobilky poslechnou rady a názory motoristických novinářů. Mazda to však v minulosti udělala a na svět přišel jeden z nejlepších sportovních vozů všech dob. Znáte jeho příběh?

Číst celé

Rolls-Royce Phantom I: Dostatečný výkon a maximální luxus

Luxusní Rolls-Royce Phantom I, oficiálně pojmenovaný „40/50 New Phantom“, byl nástupcem typu Silver Ghost a nahradil ventily na boku válců modernějším rozvodem OHV.

Číst celé

Porsche 911 Carrera 3.2 aneb jak roztočit historickou 911?

A pointa je venku – letitého youngtimera, kterého mi svěřil jeho majitel, jsem roztočil do hodin. V minulých dnech jsem totiž měl tu čest řídit Porsche 911 Carrera 3.2 z roku 1986 a trochu jsem to přehnal. Co se vlastně toho dne stalo, když mi do rukou svěřili toho kdysi rychlejšího brouka? A jaký je to pocit, když takové auto řídíte?

Číst celé

Honda NSX: Od revoluce mezi supersporty uplynulo 30 let

Honda NSX letos slaví třicáté výročí od prvního představení veřejnosti. Hlavním cílem inženýrů bylo překonat a zesměšnit slavné Ferrari.

Číst celé

Drift, aneb sledování cesty bočními okny

Slovo drift, neboli „unášení“ pochází z japonského „dorifuto“. Jízda dveřmi napřed se v posledních letech stala fenoménem, což Dominika dovedlo k tomu, aby se ohlédl za jejími počátky.

Číst celé