Chevrolet se pokusil rozkazovat sněhu. Tekuté řetězy omezovaly prokluz kol

Vysoký točivý moment a pohon jediné nápravy může ve sněhové nadílce představovat problém. Chevrolet v roce 1969 experimentoval s řešením, jak řidičům usnadnit život za volantem.

Za dlouhá desetiletí vývoje a existence přinesl automobilový nespočet zajímavých nápadů a technických řešení. Stejně jako dnes, i v minulých dobách představovala jízda na sněhu opravdovou výzvu i pro zkušené řidiče. Chevrolet v roce 1969 přispěchal s konstrukčním řešením, které mělo za úkol zlepšit přilnavost zimních pneumatik na sněhové nadílce.

Systém nástřiku „tekutých řetězů“ na hnaná kola se v katalogu příplatkové výbavy nacházel pod objednacím kódem V75 a byl k dispozici pro všechny vozy modelové řady. Mohl být namontován do luxusních full-size modelů, sportovních Chevelle či ekonomického kompaktu Chevy II. Na konci šedesátých let tento užitečný zlepšovák rozšířil nabídku zimních doplňků, mezi něž spadaly například ostřikovače čelních světel, vyhřívání zadního okna či výhřev bloku motoru.

Ovládání systému bylo zajištěno tlačítkem na přístrojové desce, které aktivovalo dvojici aerosolových kanystrů umístěných nad hnanými zadními koly. Uvnitř kanystrů byl uchována kapalina s obchodním jménem Liquid Tire Chain Traction Improver, jež byl vstřikována na pneumatiky, čímž došlo ke zlepšení trakce na sněhu i ledu. Zda takový systém skutečně fungoval a dokázal potlačit nepříznivé klimatické podmínky je však něco, na co bychom se museli zeptat amerických pamětníků.

I přes lákavou reklamu si praktického pomocníka do výbavy svého vozu zvolilo pouze 2 600 zákazníků. Přestože mohl být montován do všech modelů, nejvíce se vyskytl na palubě full-size Chevroletů. Nízká prodejní čísla pravděpodobně zapříčinila skutečnost, že tekuté řetězy vydržely v nabídce pouze jeden jediný rok. Velká část potenciálních zákazníků nejspíše nevěřila, že by podobný systém mohl opravdu usnadnit zimní ježdění.

Japonská auta zastíněná legendami. Představujeme 6 z nich

Výběr šestice japonských aut, která byla neprávem zapomenuta, jelikož je zastínily vozy se slavnějšími jmény. Jaké to jsou?

Číst celé

Vize budoucnosti z padesátých let. Takhle je viděl Detroit

Osm prototypů z Detroitu, které vznikly v padesátých letech minulého století a výrazně ovlivnily auta následujících let.

Číst celé

Fotogalerie: Vzácné materiály z vývoje Lamborghini Countach

Prohlédněte si vzácné obrázky mapující vývoj supersportu Lamborghini, který předurčil tvary následujících modelů a zasloužil se o vybudování slavného jména značky.

Číst celé

Porsche 928 chtělo zastínit ikonickou 911

Původně mělo být nástupcem 911, ale jiná filosofie modelu předurčila, že to nebude mít jednoduché. Z jakých důvodů Porsche 928 nakonec opustilo výrobu?

Číst celé

Chevrolet se pokusil rozkazovat sněhu. Tekuté řetězy omezovaly prokluz kol

Vysoký točivý moment a pohon jediné nápravy může ve sněhové nadílce představovat problém. Chevrolet v roce 1969 experimentoval s řešením, jak řidičům usnadnit život za volantem.

Číst celé

Auta pro puristy dnes dělá jen Amerika. A dělá je výborně

Vidlicové osmiválce s hrubou silou pod kapotou a konečně už i skvělé jízdní vlastnosti. Američané v posledních letech dělají auta, která by se měla líbit hlavně opravdovým srdcařům. A dělají je sakra dobře!

Číst celé