Chcete Porsche 911 Carrera S? Tohle jsou jeho servisní náklady

Po vzoru Ferrari F430 jsme se rozhodli zjistit servisní náklady dalšího exkluzivního sportovního vozu, jímž je Porsche 911 Carrera S generace 997. Na kolik tahle sranda vyjde?

Porsche 911 je opravdovou automobilovou ikonou, a pokud se rozhlížíte po sportovním autě se slavným jménem, v tomto případě nemůžete šlápnout vedle. Během více než padesátileté historie vznikla řada generací a od každé z nich téměř nepřeberné množství různých verzí, což platí hlavně u novodobých kusů.

Přestože jsou vysoce výkonné varianty jako Turbo, GT2 či GT3 lákavé, v posledních letech nás stále více oslovují verze schopné jezdit v běžném každodenním provozu. Vhodným kandidátem může být Carrera S generace 997 s manuální převodovkou vyráběná od roku 2006, jíž lze pořídit už od 700 000 korun.

Ačkoliv je 911 za takové peníze opravdu lákavou koupí, nesmíme zapomenout na možné vysoké provozní náklady, které jsou spojeny s vlastnictvím aut prémiových a luxusních značek. Stejně jako v případě Ferrari F430 jsme se rozhodli kontaktovat nejbližší autorizovaný servis a zjistit, na kolik to celé vlastně vyjde.

Motor, převodovka a spojka

Porsche 911 si dlouhá desetiletí drželo svůj charakteristický atmosféricky plochý šestiválec, který si v případě zbrusu nového modelu už jednoduše nekoupíte. Carreru S 997 stále poháněl 3,8 litrový boxer o výkonu 360 koní a točivém momentu 400 Nm. Povedené hnací ústrojí si však žádá pečlivou údržbu. Nový vzduchový filtr lze pořídit za přijatelných 1 500 korun a výměna olejové náplně motoru stojí v autorizovaném servisu přibližně 10 000 Kč.

Při fatální závadě nelze objednat nový motor jako celek, protože jej Porsche dodává pouze po částech. Za takzvaný „polomotor“ kombinující blok, klikovou hřídel a ojnice s písty zákazník zaplatí ohromných 700 000 korun. Hlavy motoru a další komponenty je potřeba dokoupit zvlášť, což prodraží výměnu ještě více.

Kromě řidičského zážitku je další důležitou vlastností manuální převodovky její snadná údržba, k níž patří pouze pravidelná výměna oleje. Za tento zákrok si servis Porsche naúčtuje necelých 6 000 korun. Nová převodovka už ale tak levná není, jelikož vychází na 178 000 korun. Výměna spojky pak vyjde na 50 000.

Podvozek a brzdy

Porsche v případě Carrery S, na rozdíl od běžné Carrery, použilo snížený podvozek vybavený dynamicky nastavitelnými tlumiči, které ovládal elektronický systém PASM (Porsche Active Suspension Management). Technicky pokročilý podvozek si ale v případě poškození žádá nákladnou opravu. Pár předních tlumičů včetně pružin se v katalogu Porsche nachází za 44 500 korun, zadní pár stojí o přibližně 3 000 méně.

Za devatenáctipalcovými koly lze nalézt běžné brzdy s ocelovými kotouči, jež jsou na poměry dražších sportovních vozů relativně dostupné. Vlivem použitého materiálu vyjde výměna předních kotoučů a destiček na 31 000 korun, brzdy zadní nápravy stojí přibližně 29 000 korun.

Kola a pneumatiky

Častá ostrá sportovní jízda si v rámci údržby nejčastěji vybírá daň na pneumatikách. Pokud se rozhodnete své Porsche přezout v autorizovaném servisu, za sadu nového obutí zaplatíte 30 000 korun. Jestliže zakoupíte exemplář s poškozenými koly, nebo je zvládnete poškodit sami, za novou sadu zaplatíte astronomických 178 000!

Skládací střecha

Podobně jako u konkurenčních sportovních vozů, i Porsche 911 Carrera S bylo dostupné jako kabriolet. Elektricky ovládaná skládací střecha si oproti běžnému kupé žádá zvláštní servisní náklady. Autorizovaný servis vystaví zákazníkovi za pořízení a montáž nové látkové střechy fakturu, na jejímž konci bude uvedena částka 84 000 korun.

Za materiály a údaje poskytnuté za účelem vzniku tohoto článku děkujeme společnosti Porsche Inter Auto CZ spol. s r.o.

7 prototypů BMW, které měly postoupit do sériové výroby

Vybrali jsme sedm prototypů BMW, o nichž si myslíme, že měly postoupit do fáze sériové výroby. Souhlasíte s námi?

Číst celé

Tatra 603: Papalášský kočár

Historická limuzína, která byla určena těm nejvyšším. Prostý lid si ji normálně koupit nemohl, ale i přesto se později dostala do rukou smrtelníků. V době, kdy byla pro členy vlády a papaláše téměř bezcenná. Dnes se jedná o hodnotný sběratelský kousek, kterému stačí pouhých pár minut, aby povyprávěl příběh doby minulé.

Číst celé

Tucker 48 prý neuměl couvat. Byla to lež

Falešné zprávy se šířily světem dávno před příchodem internetu. Jedna z lidových legend dokonce tvrdila, že revoluční Tucker 48 neuměl couvat. To však bylo daleko od pravdy.

Číst celé

Zastřel a ujeď 3/3: Devadesátky přinesly nový druh gangsterů

Moderní doba přináší nejen nový druh gangsterů, ale i nové typy aut. Luxusní limuzíny se těší ještě větší oblibě, protože kromě komfortu nabízí i vzrušující výkony.

Číst celé

Ferrari 250 GTO: Hledal se způsob, jak obejít pravidla FIA

Ferrari, jenž je v dnešních dnech na samotném vrcholu trhu s klasickými auty. V době jeho vzniku se jednalo o velmi úspěšné závodní auto.

Číst celé

De Tomaso Vallelunga: Proč šikovná koncepce neuspěla?

První italské auto s motorem uprostřed utrpělo kvůli podvozku, který jej dělal těžko použitelným.

Číst celé