Bugatti Divo: Cena okruhového Chironu přesahuje 100 milionů

Limitované Bugatti Divo je konečně venku! Za nižší hmotnost a vyšší přítlak, oproti Chironu, zákazníci bohatě zaplatí.

Automobilová výstava v kalifornském Pebble Beach běží v plných otáčkách a věhlasné značky představují svá nejnovější díla. Po vzoru minulých let nechybí ani Bugatti, které přivezlo očekávaný speciální vůz Divo. Poslední hypersport z Molsheimu vzdává hold slavnému testovacímu jezdci, jímž byl Albert Divo, a i při zachování luxusního interiéru se více zaměřuje na závodní okruhy.

Jako základ pro stavbu limitky posloužil Chiron, s nímž Divo sdílí čtyřikrát přeplňovaný osmilitrový motor W16 o výkonu 1 500 koňských sil. V čem se však nový vůz liší, je design. Bugatti zapracovalo na tom, aby bylo Divo lehčí a rychlejší v zatáčkách. Vlivem několika nezveřejněných zásahů je hypersport o přibližně 36 kilogramů lehčí než Chiron a s výrazně přepracovanou aerodynamikou vzrostl aerodynamický přítlak o 90 kilogramů.

S větším úhlem odklonu kol klesla nejvyšší dosažitelná rychlost na „pouhých“ 378 kilometrů v hodině, ale vzrostlo dosažitelné boční přetížení. S hodnotou 1,6 G je oproti Chironu o desetinu G vyšší. Divo vystřelí na stovku za 2,4 sekundy a vysokorychlostní okruh Nardo obkrouží o osm vteřin rychleji, než jak to zvládne rychlejší bráška.

Na kolik taková sranda vyjde? Bugatti prodá jen 40 exemplářů, přičemž zákazníci za každý z nich zaplatí minimálně 125 milionů korun. Podle finanční společnosti Bloomberg je výrobní pořadník již kompletně vyprodaný.

Ford Sierra RS500: Auto králů bez koruny

Konec osmdesátých let byl ještě dobou, kdy se v motorsportu hledaly skuliny v pravidlech, aby se dalo legálně podvádět.

Číst celé

RAUH-Welt BEGRIFF: Rozšířená Porsche dobyla svět

Stačí, aby někdo vyslovil jednoduchou zkratku „RWB“ a okamžitě pochopíte, oč tu běží. Nicméně, znáte začátek příběhu bláznivě rozšířených Porsche?

Číst celé

Lancia Stratos: Dokázala to natřít i svému nástupci

Klínovitá Lancia dokázala navázat na sportovní úspěchy svého předchůdce a nenechala se zahanbit ani několik let po ukončení produkce.

Číst celé

Dino Pininfarina Berlinetta Speciale: První Ferrari s motorem uprostřed

Prototyp Dino Pininfarina Berlinetta Speciale, vycházející ze závodního Ferrari 206 P Dino, sehrál důležitou roli při přípravách malého Ferrari s motorem uprostřed, které položilo základy nejúspěšnějším modelům značky.

Číst celé

Kde se v České republice projet?

Nepotřebujete vždy na okruh, protože to není místo, kde s Civicem natřete Veyron.

Číst celé

Spin-off story. Jak se z neužitečného Opelu stala automobilka Bitter

Velké plány Opelu nevyšly, ale ujmul se toho někdo jiný. Tím byly položeny základní kameny automobilky Bitter, která je aktivní až dodnes. No, aktivní… ale pojďme od začátku.

Číst celé