Americké BMW M3 E36 bylo horší než evropské. Čím bylo rozdílné?

BMW chtělo snížit prodejní cenu M3 E36 na americkém trhu, kvůli čemuž provedlo řadu zhoršujících změn. Rozdíly nejsou malé.

BMW M3 je německá legenda na čtyřech kolech. Když se v roce 1992 představila druhá generace, továrně označovaná E36, okamžitě se stala oblíbenou mezi milovníky sportovní jízdy. Dvoudveřové kupé nabízelo natolik dobré jízdní výkony, že se na trhu dalo přehlédnout jen stěží. Verze kabriolet a sedan, uvedené na trh o dva roky později, úspěch ještě vylepšily.

Bohužel, ne na všech trzích bylo BMW M3 E36 perfektním autem. V Kanadě se oficiálně prodalo pouze 45 kusů v evropské specifikaci, které zákazníci vykoupili za pouhé tři dny, ale jejich američtí sousedé si mohli koupit mnohem horší, avšak levnější auto. BMW věřilo, že prodejní cena evropské verze je příliš vysoká pro úspěch na severoamerickém trhu, takže provedlo několik změn, jejichž pomocí cenu snížilo. Některé rozdíly americké specifikace byly pouze drobnosti, ale další byly markantní.

Nejdůležitějším rozdílem byl použitý motor. BMW M3 E36 se na obou trzích představilo s atmosférickým třílitrovým řadovým šestiválcem S50 a pětistupňovým manuálem, ale evropská verze byla mnohem lepší než americká. Motor pro Evropu byl vybavený pokročilejším variabilním časování ventilů VANOS a nezávislými škrticími klapkami pro každý válec. Američané se těchto vymožeností nedočkali.

Ve vozech pro americký trh se nacházel totožný, ale méně vybavený a oslabený šestiválec, který dokázal vyvinout nanejvýš 240 koní. Když byl při modernizaci v roce 1996 v M3 použit vylepšený 3,2 litrový motor S52, hnací síla evropské verze vzrostla na 321 koňských sil a 350 Nm. Nový motor se objevil i v americkém autě, ale maximální výkon zůstal totožný. Naštěstí mu povyrostl točivý moment o 15 Nm na výsledných 320 newtonmetrů. Točivý moment modernizovaného pohonu pro Ameriku byl tudíž shodný s evropským motorem před modernizací.

S výkonnější hnací jednotkou se do evropských M3 dostal nový šestistupňový manuál, který nahradil původní pětikvalt. Američanům však zůstala původní pětistupňová převodovka, přičemž si za příplatek mohli pořídit automat s hydrodynamickým měničem. Facelift přinesl automatickou převodovku i na evropský trh, kterou bylo šestistupňový robotizovaný manuál SMG. Později si získal špatnou pověst, protože byl hrozný pro každodenní používání.

BMW pro americkou verzi dále použilo rozdílné naladění podvozku, obyčejné zadní brzdové kotouče namísto plovoucích a další drobnosti jako jiné přední světlomety. Ve Spojených státech amerických se prodalo celkem 18 961 kupé, 7 760 sedanů a 6 211 kabrioletů.

BMW M1 během montáže cestovalo přes půl Evropy

Legendární BMW M1 mělo původně vzniknout za pomoci Lamborghini, ale z finančních důvodů se tomu nakonec nestalo. I přesto byl první supersport BMW úspěšný.

Číst celé

La Voiture Noire: Je čtvrtý Atlantic nenávratně ztracen?

Bugatti vyrobilo pouze čtyři exempláře Type 57 SC Atlantic, kvůli čemuž se dnes jedná o extrémně vzácná auta. Jeden z nich, známý jako La Voiture Noire, však stále chybí.

Číst celé

Chrysler navrhl sedm turbín pro pohon aut

Určitě jste slyšeli o Chrysleru Turbine Car, který byl poháněný turbínou, jak už jeho název vypovídá. Americká značka ale do vývoje technologie investovala daleko více času a peněz, než by se na první pohled mohlo zdát.

Číst celé

Nissan GT-R, část prvá: Playstation nebo zázrak?

Sportovní Nissany s emblémem GT-R vždy přitahovaly všechny fanoušky japonských vozů, ale nejen ty. GT-R se stalo japonskou senzací, která se začala objevovat i v kreslených manga komiksech. Rozhodli jsme se, že vám představíme současnou generaci, známou jako R35, pěkně do puntíku. Během našeho pětidílného seriálu se se mu podíváme na zoubek. Dnes začneme zlehka: Otázkou, čím vlastně GT-R je v očích mnoha lidí, ale také na to, jaké je doopravdy.

Číst celé

Mototechna roku 1974: 7 aut, která jste mohli mít

Auta, jimiž jezdili naši otcové a dědové. Víte, kolik stála jako nová?

Číst celé

Bentley proti Le Train Bleu. Nemožný závod auta s vlakem

Woolf Barnato, člen skupiny závodníků Bentley Boys, se v roce 1930 vsadil, že dokáže porazit slavný luxusní francouzský noční expres Le Train Bleu. Závodil proti němu ve svém Bentley Speed Six.

Číst celé